Türkiye'nin en iyi haber sitesi

46 yıl sonra gelen babalık tazminatı

Yüksel Sakarya, annesinin uğraşıp ispat edemediği babalık davasını 46 yıl sonra kazandı. Arazi zengini Turgay Nişancı 100 bin lira tazminata mahkûm oldu

Giriş Tarihi: 21.5.2013
İzmir'in Seferihisar ilçesinde arazi zengini Turgay Nişancı, babası olduğu mahkeme kararıyla kesinleşen oğluna 46 yıl sonra 100 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi. Nişancı ayrıca 46 yıl önceki doğum için 2 bin 460 lira da doğum parası ödeyecek. 1964'te 17 yaşında genç bir kız olan M.S., o zamanlar ticaretle uğraşan Turgay Nişancı'nın evlenme vaadiyle kendisine sahip olduğunu, bu ilişkiden hamile kaldığını belirterek, Nişancı hakkında şikâyette bulundu. Savcılık, şikayetin 6 ay içinde yapılmadığını belirterek başvuruyu reddetti. Bu ilişkiden dünyaya gelen 'Yüksel' adını verdiği oğlunun kimliğine, babası Turgay Nişancı'nın adını yazdırmakta kararlı olan M.S., oğlu 3 yaşına geldiğinde Nişancı'ya karşı babalık davası açtı. O yıllarda Adli Tıp Kurumu'nun olmaması nedeniyle, alınan kan örnekleri sonucunda, Turgay Nişancı'nın Yüksel'in babası olabileceği yönünde rapor verildi. Ancak mahkeme, dava konusu olayla ilgili şahit olmadığı için babalık davasını reddetti. Yargı yollarının tükendiğine inanan M.S., oğlunu büyüttükten sonra yeni bir evlilik yaptı. Yüksel Sakarya ise büyüdü, evlenip, çocuk sahibi oldu. Taksicilik yapan Sakarya, davanın yeniden görülmesi için harekete geçti. Avukatı aracılığıyla Yargıtay'a başvurdu. Dava yeniden görüldü ve DNA testiyle Yüksel Sakarya'nın, Turgay Nişancı'nın oğlu olduğu kesinlik kazandı. Sakarya, 2 yıl önce gerçek babasının nüfusuna kaydını yaptırabildi. Buruk bir sevinç yaşayan Sakarya, "Nişancı Ailesi, benim de ailemdir. Kendilerine bir kırgınlığım yoktur. Oğlumun adını Turgay koydum. Oğlum neden dedesinin soyadını taşımasın" dedi.

100 BİN LİRA TAZMİNAT

Sakarya ayrıca, kendisini baba şefkatinden mahrum bıraktığı gerekçesiyle Turgay Nişancı hakkında 150 bin lira maddi, 150 bin lira manevi olmak üzere 300 bin liralık tazminat davası açtı. Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi, tazminat davasını zaman aşımından dolayı bozdu. Ancak Yargıtay yerel mahkemenin bu kararını bozarak, tekrar yargılama istedi. Bunun üzerine Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi, Turgay Nişancı'yı, oğlu Yüksel Sakarya'ya 100 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Oğlunun, babasını tazminat ödemeye mahkum ettirmesinden sonra anne M.S. de, Nişancı'ya karşı doğum parası davası açtı. Anne M.S., baba olarak doğum masraflarının yasa gereği ödemeye mahkum edilmesini istedi.

DOĞUM PARASINI DA ALDI

Ancak Seferihisar Aile Mahkemesi, bir yıllık zaman aşımını neden göstererek davayı reddetti. Yargıtay, itiraz üzerine incelediği kararda yerel mahkemenin red kararını bozdu. Yargıtay'ın bozma kararı üzerine Seferihisar Aile Mahkemesi, Turgay Nişancı'yı 2 bin 490 lira doğum parası ödemeye mahkum etti. Yüksel Sakarya ve annesinin avukatı Varol Turbay, tazminat ve doğum parası kararının emsal olabileceğini belirterek, "Babalık davasını 44 yıl, tazminat davasını ise 46 yıl sonunda kazandık."dedi. Arazi zengini Turgay Nişancı'nın, Seferihisar Belediyesi eski başkanı Hamit Nişancı'nın babası olduğu olduğu öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
46 yıl sonra gelen babalık tazminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN