HES'ten sonra görücü isyanı

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Erzurum'un Tortum İlçesi Ödük Vadisi'nde yaptırılacak Hidroelektrik Santralleri'ne (HES) karşı düzenlenen eylemlerin sembolü olan Leyla Yalçınkaya, görücü usulü ile evlendirilmek istenince evini terk etti. Genç kızın ailesi jandarmaya kayıp müracaatında bulundu. Tortum'un Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinden geçen Ödük Çayı üzerine kurulacak HES'lerin yapımını engellemek için düzenlenen eylemlerde ön plana çıkan Leyla Yalçınkaya hakkında HES'e karşı direndiği için 'görevi yaptırmama, hakaret ve kasten yaralama' suçlamalarıyla davalar açılmıştı.

18'İNE GİRER GİRMEZ KAÇTI

Bağbağı Beldesi'nde yaşayan Fikriye- Kemal Yalçınkaya çiftinin 4 çocuğundan en büyüğü olan Leyla, geçen yıl ailesinin isteğiyle nişanlanmıştı. Bağbaşı Beldesi'nde fırıncılık yapan 24 yaşındaki C.K. ile görücü usulde nişanlanan Leyla'nın, bir hafta önce evden kaçtığı iddia ediliyor. Sevmediği biriyle evlenmek istemediğini belirten Leyla Yalçınkaya'nın 15 Mayıs'ta 18 yaşında girdiği ve aynı gün ortadan kaybolduğu belirtildi. Ailesini arayarak durumunun iyi olduğunu ve kendisini merak etmemelerini söyleyen Leyla'nın babasının ise jandarmaya kayıp başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

"NİŞANLISINI İSTEMİYOR"
Leyla Yalçınkaya'nın oturduğu Camii Mahallesi Muhtarı Hamit Dursun, olayı doğrulayarak Leyla ile kendisinin de telefonla görüştüğünü belirtti. Dursun, "Kendisi emin bir yerde arkadaşının yanında olduğunu ve merak etmememizi söylüyor. Nişanlısını sevmediği için evlenmek istememiş. Görücü usulü evlenmek istemiyormuş. Nerede olduğunu söylemiyor. Ailesine de nişanlısıyla evlenmek istemediğini anlatmış. Eve döneceğini söyledi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HES'ten sonra görücü isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN