Küresel ısınma tehlikesi şimdilik mola verdi

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Oxford Üniversitesi bilim insanları, küresel ısınmanın kısa dönemde vahim boyutlara varmayacağı görüşünde. Ancak ikaz lambası henüz sönmüş sayılmaz. Sonuçları "Nature Geoscience" adlı bilim dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre, küresel ısınma beklenenden daha yavaş seyrediyor.

3 DERECE TAHMİNİ TUTMUYOR

Uzmanlar, gelecek 50 ila 100 yıl göz önünde bulundurularak yapılan ortalama sıcaklığın 3 dereceye kadar artabileceği öngörüsünün gerçekleşmeyeceğini vurguladı. Araştırmacılar, senelik ortalama sıcaklığın sanayileşme öncesi döneme kıyasla 0.9 ila 2 derece arasında daha fazla olmasını bekliyor. Buna kaynak olarak atmosferdeki karbondioksit miktarı gösteriliyor. Araştırmacılara göre, hava kirliliğinin şu anki hızında devam etmesi halinde, atmosferdeki karbondioksit miktarı yüzyılın ortalarında sanayileşmenin başladığı döneme kıyasla 2 kat artmış olacak. Bu oran, BM iklim uzmanlarının 2007 yılındaki tahminlerinin altında. Hükümetler ise küresel ısınmanın bir dereceyi aşmamasının önlenmesi için çalışıyor, zira bunun üzerinde bir sıcaklık artışı seller, aşırı sıcak dönemler gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

TEHLİKE HENÜZ GEÇMİŞ DEĞİL

Uzmanlar ayrıca, geçen yıllarda atmosferdeki sera gazı miktarının artmasına rağmen, küresel ısınmanın azaldığı tespitinde de bulundu. Bilim insanları bunu, okyanusların ısı çekmesi, güneş aktivitelerinin azalması ya da atmosferdeki kül bulutlarının güneş ışığını yansıtması ile açıklıyor. Ancak uzmanlar küresel ısınmanın tahminlerin gerisinde kalacak olmasının, alınan tedbirlerden vazgeçilmesi anlamına gelmemesi gerektiğini dile getirerek, "Uzun dönemde 2 derece sınırının aşılmasını bekliyoruz" dedi. Deutsche Welle Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel ısınma tehlikesi şimdilik mola verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN