Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekzip metni

Giriş Tarihi: 22.5.2013 18:09 Güncelleme Tarihi: 22.5.2013 18:12
Müvekkil Deniz BALKAN' ın eski eşi ve iki çocuklarının babası Sayın Gani BALKAN 02.06.2012 tarihinde kendi özel aracı içinde kolluk kuvvetlerince yakalanmıştır.

Sayın Gani BALKAN' ın yakalanmasının haber yapılması, doğal bir gazetecilik refleksi olarak kabul edilmesi gerektiği gibi; gerek haber başlığı olarak "Zehir taciri cipte yakalandı." ve gerekse de "uyuşturucu baronu olarak bilinen Balkan" tabirinin de habercilik sınırlarını aştığı kabul edilmelidir.

Haberin gerektirmediği, tahkir ve tezyif edici nitelikli tavsif ve beyanlar, "öz ile biçim arasındaki uyum ve denge" ilkesine aykırılık teşkil ettiği gibi, müvekkilin onur ve haysiyetine de saldırı oluşturmaktadır.

En temel evrensel hukuk ilkelerini hiçe sayarak; Gani BALKAN' nı kamuoyuna ve topluma "suçlu" olarak ilan ve afişe eden mezkûr haber yazı, gerek Gani BALKAN gerekse müvekkil Deniz BALKAN' ın kişilik değerleri kapsamındaki Anayasa ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ile teminat altına alınan evrensel nitelikli haklarına ağır saldırı oluşturmaktadır.

Zira haberinizde geçen ve habercilik sınırını aşan tabirler sebebiyle; gerek müvekkilim Deniz BALKAN ve gerekse iki küçük çocuğu ziyadesiyle üzülmüş ve özellikle çocukları okudukları okulda dışlanmış, arkadaşları tarafından adeta suçlanmışlardır.

Sayın Gani BALKAN' ın yargılanması ne müvekkil Deniz BALKAN'ın ne de iki küçük çocuklarının yargılanması veya suçlanmasına bir neden oluşturamaz. Zira Gani BALKAN hakkında bir ceza tayin edilecekse bu, onun şahsında zuhur edecektir; Deniz BALKAN ve çocukları üzerinde değil… Bununla birlikte; Gani BALKAN yargılama sonrasında suçlu bulunsa dahi işbu durum; onun ailesi nezdinde iyi bir baba ve vefalı bir insan olduğu gerçeğiniz değiştirmeyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Deniz BALKAN
Vekilleri
Av.Levent Turgut KARAKOÇ & Av.Berna Burcu BAŞYURT
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekzip metni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN