Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevenleri ayırmayın!

Milli Saraylar'ın Kadıköy'deki 'Dövüşen Boğa Heykeli'ni istemesi üzerine Belediye Başkanı Öztürk'ten karşı atak geldi: Boğamızın Beylerbeyi Sarayı'ndaki ikizi 'Böğüren Boğa'yı bize verin. Sevenleri kavuşturalım...

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı'nın, Kadıköy'ün simgesi haline gelen Altıyol Meydanı'ndaki Boğa Heykeli'ni istemesiyle başlayan krizden sonra Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, boğanın Beylerbeyi Sarayı'nda bulunan benzerini gidip yerinde gördü. Öztürk, yosun tuttuğunu söylediği heykelin kendilerine verilmesini istedi. Doç. Dr. Bülent Arı imzasıyla, 8 Nisan'da Kadıköy Belediyesi'ne gönderilen, "Kurumumuz saray, köşk ve kasırlarından farklı yerlere gönderilen heykellerden Taureau Combattannt (Dövüşen Boğa) isimli heykelin Kadıköy Belediyesi sınırları içinde bulunan Altıyol Meydanı'nda olduğu tespit edilmiştir. Çift olarak imal edilen bu heykelin eşi Taureau Beuglant (Böğüren Boğa) isimli heykel de günümüzde Beylerbeyi Sarayı'nda bulunmaktadır. Tarihi heykellerin tarihi gerçek yerlerine ve eserlerin asıl sahibi olan (...) Beylerbeyi Sarayı'na iade işleminin yapılmasını arz ederim" yazısıyla başlayan tartışmalar, tüm hızıyla sürüyor. Geçen hafta gazetelere haber olan boğa krizinden sonra Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Beylerbeyi'nde eşi bulunan Taureau Beuglant (Böğüren Boğa) heykelini ziyaret etti. Saray bahçesinde yıllardır duran heykeli bakımsız, üzeri yosun tutmuş olarak gördüğünü belirten Öztürk, "Bize versinler heykele nasıl bakılır gösterelim. Her ay düzenli olarak Altıyol'da bulunan Taureau Combattannt (Dövüşen Boğa) heykelini temizliyoruz. Uzmanları üç ayda bir özel bakımlarını yapıyor. İki heykel arasındaki fark resimlerde de çok açık görülüyor. 1864 yılında ikiz olarak yapılmış bu iki heykeli kavuşturma zamanı geldi" diyerek, Milli Saraylar'dan böğüren boğayı istedi.

İMZA TOPLANACAK
Başkan Öztürk, "Bu heykel, Kadıköy'ün simgesi, binlerce insan resim çektiriyor. Buluşma noktası olmuş. Heykel tam anlamıyla değerini bulmuş. Şimdi onu Beylerbeyi Sarayı'na hapsetmek istiyorlar. Çok sayıda Kadıköylü, 'imza kampanyası başlatalım' diyerek bize cesaret verdi. Toplanan imzalarla birlikte Milli Saraylar'dan heykeli isteyeceğiz. Sevenleri kavuşturalım. Bu talepten vazgeçecileceğini umuyor, bekliyorum" dedi.

KADIKÖY'DEKİ HEYKEL YILLARCA DOLAŞTI
1864 yılında Sultan Abdülaziz tarafından sanatçı Rouillar da Paris'te yaptırılan orijinal adı, 'Dövüşen Boğa' olan Kadıköy'ün Boğa Heykeli, uzun yıllar çeşitli noktaları dolaştıktan sonra Altıyol'a konularak, burada Kadıköy ile özdeşleşti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevenleri ayırmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN