Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 helikopter Çigdem'e can yetiştirdi

Böbrek hastası 28 yaşındaki Çiğdem Atlik'e nakledilecek olan böbrek Bursa'dan Erzurum'a 3 ayrı ambulans helikopterle 8 saatte ulaştırıldı

Giriş Tarihi: 27.5.2013
Ağrı'da yaşayan 28 yaşındaki Çiğdem Atlik'e, 18 yaşındayken böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. O günden bu yana diyalize girmeye başlayan genç kızın tedavisine de Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde devam ediliyordu. Ancak son kontrolde doktorlar durumunun iyice kötüleştiğini gördü. Bunun üzerine Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi acil koduyla çağrı yaptı. Bu çağrıya Bursa'dan yanıt geldi. Beyin kanaması sonucu hayatını kaybedip organları bağışlanan 47 yaşındaki bir kadının böbreklerinden birinin Erzurum'a gönderilebileceği bildirildi. O andan itibaren de zamanla yarış başladı.

KALBİ ÇALIŞTIRDILAR
Böbreği alan Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans helikopter, Bursa'dan havalandı. Ancak yakıtı Erzurum'a kadar gitmesine yetmeyeceğinden Ankara'da kendilerini bekleyen başka bir ambulans helikopter geçti ve yola devam etti. İkinci helikopterle Sivas'a kadar giden ekip, bu kez Erzurum'dan gelen üçüncü ambulans helikoptere geçerek 8 saat süren hava operasyonuyla Erzurum'a ulaştı ve Doç. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibine teslim etti. Hemen ameliyata başlayan ekip, böbreği 6 saat süren bir operasyonla genç kıza başarıyla nakletti. Ancak talihsizlikler yoğun bakıma alınan genç kızın peşini bırakmadı. Bu kez de yıllardır yorgun düşen kalbi tekledi. Duran kalbi kardiyologlarının müdahalesi sonucu yeniden çalıştırılan Çiğdem Atlik, hayata döndürüldü. Ölümün kıyısından dönen Çiğdem Atlik, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Artık diyalizin de işe yaramayacağını öğrenince yıkıldım. Ama doktorlar benim için çok uğraştı. Sağlık Bakanlığı'na da başvurup helikopterlerin tahsis edilmesini sağladılar. Çok huzurlu ve mutluyum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 helikopter Çigdem'e can yetiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN