Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'u toz bulutları sardı

Bahar aylarında alçak basınç ve yüksek rüzgarların etkisiyle Marmara'nın güneyi ve İç Anadolu'nun batısından taşınan toz bulutları İstanbul’da da görüldü.

Giriş Tarihi: 30.5.2013 06:58 Güncelleme Tarihi: 30.5.2013 15:10
Bahar aylarında alçak basınç ve yüksek rüzgarların etkisiyle Marmara'nın güneyi ve İç Anadolu'nun batısından taşınan toz bulutları İstanbul Boğazı'nı da sardı. Mega kentin üzerini bir sis bulutu gibi saran toz bulutları özellikle boğazda puslu bir görünüm oluşturdu. Toz bulutları nedeniyle Çamlıca Tepesi ve çevreleri adeta görünmezken, vatandaşlar ise toz bulutlarını Çamlıca'daki inşaat çalışmalarına bağladı.Vatandaşlar, "Çamlıca Tepesi'nden geliyor şu anda. Oradaki bütün ağaçları kestiler. Yıkımdan dolayı geliyor bütün ağaçlar kesildi" dedi. Bir başka vatandaş ise bugün toz bulutlarının etkisini daha da arttırdığını belirterek, "Astımı olana çok dokunuyor" diye uyarıda bulundu.Geçtiğimiz günlerde meteoroloji, Ege, Batı Akdeniz, Marmara'nın güneyi ve İç Anadolu'nun batısı için toz bulutları uyarısı yapmıştı.

Yapılan son değerlendirmelere göre: Sivas, Tunceli, Erzincan ile öğle saatlerinde Bursa, Bilecik, Edirne, Çanakkale ve Kırklareli çevrelerinin hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu (keşişleme), doğu kesimlerde kuzeybatı, zamanla batı bölgelerde güneybatı (lodos) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesinin bastısında akşam saatlerine kadar toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı (hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinin düşmesi, çamur şeklinde yağış, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve az bulutlu, zamanla yer yer çok bulutlu, Edirne, Çanakkale, Kırklareli ile öğle saatlerinden sonra Bursa ve Bilecik çevrelerinin hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyi parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, doğusunun yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğusunda yer yer toz taşınımının görülmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu, zamanla doğusunun parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinde Sivas çevrelerinin hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güney ve doğusunda yoğun olmak üzere yer yer toz taşınımı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, zamanla kuzeyi yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Erzincan ve Tunceli çevrelerinin hafif yerel sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin batısında toz taşınımı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'u toz bulutları sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN