Meteorolojiden önemli uyarı!

Giriş Tarihi: 31.5.2013 08:03 Güncelleme Tarihi: 31.5.2013 13:00

Astım hastaları açık yerlerde uzun süre kalmasın...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ege, Batı Akdeniz, Marmara'nın güneyi ve İç Anadolu'nun batısında toz taşınımı beklendiğini bildirerek, yaşanabilecek hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinin düşmesi, çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı. Özellikle başkentte toz taşınımı uyarısı yapılarak vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istedi. Uzmanlar, astım ve solunum yolları hastaları başta olmak üzere vatandaşlara, açık yerlerde uzun süre bulunmama uyarısı yaptı.Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun doğu bölgeleri ile zamanla batı bölgelerimizin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun doğusu (Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van, Hakk'ri, Bitlis) ve öğle saatlerinden sonra Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Kütahya, Eskişehir, Ankara ve Bolu çevrelerinin, gece saatlerinde Edirne, Çanakkale ve Balıkesir'in batı ilçelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı Türkiye genelinde 3 ila 5 derece artacak, kuzey, iç ve batı bölgelerde mevsim normalleri üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzg'r ise genellikle güney ve güneydoğu (keşişleme), doğu kesimlerde kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında ve yarın batı kesimlerde yer yer kuvvetlice esecek.

TOZ UYARISI

Meteoroloji, Ege, Batı Akdeniz, Marmara'nın güneyi ve İç Anadolu'nun batısında görülecek toz taşınımı nedeniyle yaşanabilecek hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinin düşmesi, çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğini bildirdi. İç Anadolu Bölgesi'nde havanın az bulutlu, zamanla kuzeybatısının parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ankara, Eskişehir ve Konya'nın kuzey kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin batısında yer yer toz taşınımı bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve batısında, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin iç kesimlerinde, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. .

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin batısında, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı yer yer çok bulutlu, Gümüşhane ve Bayburt ile Giresun, Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı yer yer çok bulutlu, bölgenin kuzey kesimlerinin (Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, doğu kesimleri yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteorolojiden önemli uyarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN