Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yılda çipli ehliyet geliyor

Ocak 2014'te uygulanmasına başlanacak ehliyetlerin tüm dünyada geçerliliği olacak. Belli sürelerle yenilenecek, sınavı özel sektör yapacak

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Hükümet, bir süredir üzerinde çalışılan ve 22 Ocak 2014'e kadar çipli ehliyet uygulamasına geçilmesini öngören değişikliği torba yasa teklifi olarak gündeme getirecek. Yeni düzenlemedeki değişiklikler şöyle:
Mevcut ehliyetlerin tümü çipliler ile değiştirilecek. Değişikliğin 22 Ocak 2014'e kadar tamamlanması planlanıyor.
Ehliyetler uluslararası sürücü belgesi olacak.
Sahillerde ev alıp yılın büyük bölümünü Türkiye'de geçiren yabancılar, kendi ülkelerinden aldıkları ehliyetleri belli sürede kullanabiliyordu. Düzenleme ile bu konuda da olumlu bir adım atılacak. Yapılacak değişiklikle yabancılar ehliyetlerini Türkiye'de değiştirebilme yani süre sınırlaması olmadan kullanma hakkı verilecek. '
aday' sürücü

Mevcut sistemde ehliyeti alan vatandaş bunu ömür boyu kullanabiliyordu. Yeni sistemde ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak. Süresi dolan ehliyetini değiştirmeyene 343 lira ceza verilecek.
Teorik ve pratik olarak iki aşamada yapılan ehliyet sınavları için vatandaşlar mevcut sistemde kursa gitmek zorunda kalıyor. Teorik sınav için kurs zorunluluğu kaldırılacak ve bu sınavlar elektronik ortamda yapılacak. Devlet isterse ehliyet sınavlarını özel sektöre yaptırabilecek.
Türkiye'de kazaların önemli bir bölümünü 18-24 yaş arasındaki vatandaşlar yapıyor. Bu nedenle aday sürücü statüsü uygulamasına geçilecek. İlk kez ehliyetini alanlar aday sürücü olacak. Bir yol sonunda kazaya karışmamışsa normal ehliyetini alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yılda çipli ehliyet geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN