Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur Gölü 'imdat' diyor

Son 35 yılda sahip olduğu suyun üçte birini kaybeden Burdur Gölü alarmda. Su seviyesinin 12 metre azalması hem göl kıyısında yaşayan kuş türlerini hem de tarımcılığı tehdit ediyor

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Türkiye'nin 7'inci en büyük gölü ve üçüncü en büyük tuzlu gölü olan Burdur Gölü son 35 yılda, sahip olduğu suyun üçte birini kaybetti. İnsanlık tarihinde ilk sosyal örgütlenmenin ve ilk ticari etkinliklerin gerçekleştirildiği merkezlerden birisi olan göl; diğer tarım ve meyvecilik ürünlerinin olduğu gibi ceviz ağaçlarının da yetişmesine uygun iklimsel ortamı sağlıyor. Üçte biri kuruyan ve su seviyesi 12 metre 25 santim düşen Burdur Gölü'nün yok oluşu birçok canlıyla birlikte insan yaşamı da tehdit ediyor.

2040'TA KURU YABİLİR
Böyle devam ederse gölün önemli bir kısmı 2040 yılında kurumuş olacak. Havzada 1995'ten bu yana yağışlı bir döneme geçilmesine karşın gölün su seviyesinin düşmeye devam etmesi sorunun çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Gölle ilgili bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, gölü besleyen akarsulardaki suyun barajlarda tutulması ve yer altı sularının sondaj kuyularıyla aşırı miktarda çekilmesi, gölün sonunu hazırlıyor. Burdur Gölü yok olursa, değişecek yöre iklimi Burdur'da tarıma, meyveciliğe ve hayvancılığa zarar verecek. Gölün kurumasına bağlı olarak tarım ve hayvancılıkta yaşanacak verim kayıpları, köyden kente ve kent dışına göçü tetikleyecek. Göl suyunun çekilmesiyle oluşacak rüzgâr erozyonu riski, hem köylerde yaşayanların hem de Burdur kent merkezinde yaşayanların sağlıklarını tehdit edecek. Nesli küresel ölçekte tehdit altında olan dünyaca ünlü kuş türü dikkuyruk kışlamak için Burdur Gölü'nü kullanıyor. Bir balık türü olan Burdur dişli sazancığı da dünyada sadece Burdur Gölü'nde yaşıyor. Burdur Gölü çevresinde ayrıca 194 farklı kuş türü ve 10 tür sürüngen yaşamını sürdürüyor. Burdur Gölü yok olursa, Burdur dişli sazancığının nesli yeryüzünden silinecek, göl ve çevresindeki tüm canlıların yaşam alanları daralacak. Doğa Derneği, Burdur Gölü'nün kurumasını önlemek için 2007'den beri Burdur'daki il sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde "Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi"ni yürütüyor.

Nadir kuş türlerinin yuvası
Burdur Gölü'nde barınan canlı türleri: Küçük ak balıkçıl, Erguvanı balıkçıl, Gri balıkçıl, Leylek Suna, Angıt, Macar ördeği, Elmabaş pakta, Akkuyruklu kartal, Saz delicesi, Kerkenez, Sakarmeke, Uzunbacak, Kızkuşu, Mahmuzlukız kuşu, Büyük kumkuşu, Üveyik, Guguk, Ebabil, Arıkuşu, Tepeli toygar, Kırlangıç, Kızıl kırlangıç, Bülbül, Büyük kamışçın, Saksağan, Leş kargası, Sığırcık, Ketenkuşu, Florya, Tarla çintesi, Kara başlı çinte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü 'imdat' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN