Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 yıllık sırrı robot resim çözdü

Giriş Tarihi: 3.6.2013

Bursa'da 20 yıl önce öldürülen taksicinin katilleri, zaman aşımına 5 ay kala 20 bin sabıkalının fotoğrafı incelenerek bulundu. Katil zanlısı karşısında polisi görünce, "Bir gün geleceğinizi biliyordum" dedi

Bursa'da 20 yıl önce işlenen taksici cinayetinin zanlıları, zaman aşımına 5 ay kala yaklaşık 20 bin sabıkalının fotoğrafları tek tek incelenerek yakalandı. Tozlu raflardan dosyayı indirip cinayeti çözen ekipleri karşılarında gören zanlı, "Bir gün geleceğinizi biliyorduk, çok pişmanım" dedi. Cinayet sırasında 10 yaşında olan Meryem Çinko da "Babasını cinayete kurban veren bir çocuğun 20 yıl sonra alabileceği en güzel haber bu" diye konuştu.

TAKSİSİNDE BAŞINDAN VURULDU

Heykel Semti'nde taksicilik yapan Eyüp Şahin, 1993'ün ekim ayında, 37 yaşındayken, gece yarısı aracına müşteri olarak binen 4 kişi tarafından Demirtaş Barajı yakınlarına götürüldü. Araçtakiler, parasını istedikleri Şahin'i direnmesi üzerine silahla başına ateş edip öldürdü. Zanlılar taksiyi alarak Çanakkale'ye kaçtı ve aracı burada terk etti. Ceset ve aracın bulunmasının ardından başlatılan soruşturma günlerce sürdü ancak katiller bulunamayınca dosya tozlu raflara kaldırıldı. Fakat faili meçhul cinayetleri inceleyen İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya olayın peşini bırakmadı. Eyüp Şahin cinayetinin çözülmesi için özel ekip kurulması talimatı verdi. 2 ay önce çalışmalara başlayan ekip, o günün gazete kupürleri, robot resimler ve bazı evrakları yeniden incelemeye aldı. Elle tutulur tek delil, bir görgü tanığının çizdirdiği robot resimlerdi. Bursa ve çevre illerdeki sabıkalılar mercek altına alınarak profile uyan 20 bin kişi tespit edildi. Ekipler gece gündüz çalışarak robot resimleri, bu 20 bin sabıkalının fotoğraflarıyla karşılaştırdı. En sonunda listedeki isimlerden Murat A.'nın arşivdeki fotoğrafı ile robot resim arasındaki benzerlik üzerine harekete geçen ekipler bir süre araştırma yaptıktan sonra operasyonun düğmesine bastı. Olay günü 21 yaşında olan Murat A., İstanbul Tuzla'daki evinde gözaltına alındı. Onun ifadesiyle, olaya karıştıkları tespit edilen Halil İbrahim T. (45), Ramazan A. (42) ve Bilal Ü. (44) de yakalandı. Olaydan 20 yıl sonra polisi karşısında gören Halil İbrahim T.'nin pişman olduğunu belirterek, "Bir gün geleceğinizi biliyordum. Vicdan azabı çekiyorum" dediği belirtildi. Zanlılar ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

8 DOSYA DAHA AÇILDI

Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Pehlivan, Bursa'daki tüm faili meçhul cinayet dosyalarını yeniden açtıklarını, şu anda 8 olay üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bursa'da 2012 ve 2013'te faili meçhul cinayet yok. Emniyet Müdürümüz Ali Osman Kahya'nın verdiği talimatıyla özel ekip kuruldu. Arkadaşlarımız, 'Sabah bir mazlumu can vermiş görürseniz, akşamında da bir zalimin yakalandığını görürsünüz' sloganıyla çalıştılar. Olay günü görgü tanıdığının çizdirdiği robot resimler sayesinde sonuca gittik" dedi. 20 yıllık zamanaşımının dolmasına 5 ay kalan dosyanın çözülmesine en çok sevinense, babasını 10 yaşındayken kaybeden Meryem Çinko oldu. Tüm polis teşkilatına teşekkür eden Çinko, "Allah bin kere razı olsun. Babasını 20 yıl önce kaybeden bir çocuğun yıllar sonra alabileceği en güzel haber bu. Biz bu olay bir yerlerde saklı zannediyorduk. Ancak bir gün çıkacağına da inanıyorduk" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıllık sırrı robot resim çözdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN