Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlış tedavi mağduru Yağmur artık gülmüyor

Doğduğunda 'sağlam' raporuyla eve gönderildi. Oysaki kalbinde iki delik, sol akciğerinde sorun vardı. Üç günlükken teşhis kondu. Ancak yanlış tedaviler onu komaya soktu. Ailesi davacı...

Giriş Tarihi: 3.6.2013
Yağmur, henüz 21 aylık bir kız çocuğu. Kocaeli Alikahya'da yaşayan Özkan ve Nimet Kayahan çiftinin tek çocuğu olan Yağmur, 2011'de İzmit Kadın Doğum Hastanesi'nde dünyaya geldi. 'Sağlıklı' raporu verilerek evine gönderildi. Ancak üç gün sonra fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Yüksek ateşle götürüldüğü hastanede Yağmur bebeğin kalbinde iki delik olduğu ve sol akciğerinin gelişmediği tespit edildi. Nefes alabilmesi için küçük kızın boğazına delik açılarak aspirasyon sondası takıldı.

HORTUM İÇ KANAMA YAPTI
Yağmur, 8 ay sonra aynı şikâyetle yeniden hastaneye kaldırıldı. Kocaeli Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gören Yağmur, 27 Kasım 2012'de yoğun bakımdan çıkarıldı. Bu kez de kültür örneği alınması için boğazına sokulan aspirasyon hortumu, Yağmur'un boğazında iç kanamaya neden oldu. Kanama durdurulamayınc Yağmur hastane hastane dolaştırdı.

KALBİ 20 DAKİKA DURDU
Kanama nedeniyle Yağmur'un kalbi 20 dakika boyunca durdu. Minik kız uzun süre oksijensiz kalan beyni büyük hasar gördü. O günden itibaren Yağmur'un tüm vücut fonksiyonları durdu. Bilinci yerinde olmayan Yağmur, şimdi ne hareket edebiliyor ne de konuşabiliyor. Bundan birkaç ay öncesine kadar oynayıp etrafına gülücükler saçan minik kız, şimdi yatağa mahkum 'sessiz' bir hayat sürüyor.

11 MİLYON TL'LİK DAVA
Ailesi,
doktorların 'Çok yaşamaz' dediği Yağmur'u hastaneden çıkarıp eve götürdü. Yağmur'u burnuna takılı olan hortumdan mama vererek besleyen anne Nimet Kayahan, "Kızımı bu durumda görmek beni kahrediyor. Bu haliyle ölüden farksız. Yürümeye ve anne-baba demeye başlamıştı. Şimdi her şeyden habersiz sessizce yatıyor. Bir anne için bundan daha acı ne olabilir? Yavrumu bu hale sokanlardan hesap sorulmasını istiyorum" dedi.

11 MİLYON TL'LİK DAVA
Ailenin avukatı Seçil Türel Oğuz, olayda ihmali bulunan hastane ve doktorlar aleyhinde 1 milyon maddi, 10 milyon manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış tedavi mağduru Yağmur artık gülmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN