Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 km'lik yol 132 yılda bitti

Dedeler ve torunları, aynı amaç için yıllarca çalıştı. 8 kilometrelik yol, 132 senede yapıldı.

Giriş Tarihi: 4.6.2013 01:53 Güncelleme Tarihi: 4.6.2013 09:20
Devasa kayalar, insan gücüyle kırılıp, onlarca tünel kazıldı. Erzincan-Sivas karayoluna bağlanan Kemaliye'nin taş yolu, şimdi turizm amaçlı kullanılıyor.Erzincan'ın Karanlık Kanyonu Kemaliye ilçesinin hemen yanıbaşında yer alıyor. Kanyon boyunca devam eden yolda irili ufaklı birçok tünel var. O tüneller, yıllarca ilçenin ulaşımı için kullanılmış. Yapımı insan gücüne dayanıyor. Dedeler ve torunları aynı yolda çalışmış.8 kilometrelik yol, 132 yılda tamamlanmış.

Yolun hikayesini bilenler "Önceleri Kemaliye'ye çok kar yağarmış. 3-4 ay bütün çevre ile irtibatı kesilirmiş. 1800'lü yıllarda o zaman ilçenin büyükleri Fırat kenarından kıyıdan bir yol açarsak orası kar tutmaz kolaylıkla Erzincan-Sivas yoluna çakarız diye düşünmüşler. " diye anlatıyor.

O düşünce hayata geçirilmiş ama uzun bir zaman almış. Sadece insan geçebilecek olan tüneller yıllar sonra da araçların geçişi için genişletilmiş. Taş yol, yıllar sonra da olsa Kemaliye'yi Erzincan-Sivas karayoluna bağlamış. Artık bu yol ulaşımdan çok turizm amaçlı kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 km'lik yol 132 yılda bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN