'Deli raporu aldı beni öldürecek'

Sıdıka Çetinalp, nikâhsız yaşadığı adamın dayağından kaçtı. Ancak defalarca tehdit edilip dövüldü. 5 ayrı dava açılan adamdan korunması için panik butonu verildi. Bir ay sonra geri alındı. Çetinalp, "Deli raporu aldı, öldürecek" diyor

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Adana'da şiddete dayanamayınca kadın sığınma evinde kalmaya başlayan Sıdıka Çetinalp, peşini bırakmayan eşi tarafından defalarca sokak ortasında dövüldü. Son olarak Çetinalp'i otomobille kaçırıp öldüresiye döven koca hakkında 5 ayrı dava açıldı. Koruma altına alınan kadına, panik butonu verildi. Ancak, buton bir ay sonra geri alındı. 4 davadan para cezasıyla kurtulan koca, son davada da mahkemeye "Şizofren" raporu verince ceza almadı. Her an öldürülme korkusuyla yaşadığını söyleyen talihsiz kadın, "Bu adam beni öldürüp 'deliyim' diyecek. Ne olur beni öldürmeden bu adamdan kurtarın. Panik butonu varken pek rahatsız edemiyordu. Yeniden butonunun verilmesini istiyorum" dedi.

'YA DÖNECEKSİN YA ÖLECEKSİN'
Adana'da, 2003'te bir otobüs muavini ile kaçarak evlenen Sıdıka Çetinalp, eşi işsiz kalınca da evlere temizliğe giderek çalışmaya başladı. Bir çocuğu olan Çetinalp, eşi parasını elinden alıp dövmeye başlayınca 2009'da ayrıldı. Eve döndüğünde ise "Sana bu adamla evlenme demedim mi?" diyen emekli astsubay babası tarafından kovuldu. Sığınma evine yerleşen Çetinalp, pastanede çalışırken Battal Sevimli ile tanıştı. Kısa süre sonra ikili nikâhsız olarak birlikte yaşamaya başladı.Bu arada Sıdıka Çetinalp'in ikinci eşinden de 2 çocuğu oldu. Ancak iddiaya göre, eşi bir süre sonra para karşılığı fuhuş yapmaya zorladı. Kabul etmeyince de sürekli şiddet uyguladı. Yediği dayaklardan bıkan 36 yaşındaki Çetinalp, 2012'de nikâhsız eşini de terk edip yeniden kadın sığınma evine döndü. Çocuklarını da Sevgi evlerine yerleştirdi. Eve dönmesini istediği Çetinalp'ten ret cevabı alan Battal Sevimli (41) ise "Ya sen bu eve döneceksin ya da ben seni öldüreceğim" diye tehdit etmeye başladı. Sürekli takip ettiği kadını sokak ortasında defalarca döven Sevimli, son olarak otomobille kaçırıp öldüresiye dövdükten sonra boş bir tarlaya attı. Vatandaşlarca kanlar içinde bulunup hastaneye kaldırılan kadın ölümden döndü. Sıdıka Çetinalp'in şikâyeti üzerine koca hakkında 5 ayrı dava açıldı. 4 ayrı suç duyurusuyla ilgili de soruşturma sürüyor. Açılan davalar üzerine Çetinalp'e koruma kararı ve panik butonu verildi. Ancak, panik butonu bir ay sonra tekrar alındı. Öfkeli koca, Adana Sulh Ceza Mahkemeleri'nde görülen 4 davada para cezasına çarptırıldı ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

ŞİZOFREN RAPORU
Adana 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki "Yaralama" davasında ise mahkemeye 'şizofren' olduğu yönünde rapor sundu. Çetinalp'in avukatının İstanbul ya da Ankara'da Adli Tıp Kurumu'ndan ikinci rapor aldırılmasını istedi. Mahkeme hâkimi bu istemi reddedip, Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden verilen rapor üzerine Sevimli'ye cezai ehliyeti bulunmadığı gerekçesiyle ceza vermeyerek, yüksek güvenlikli bir sağlık kurumunda tedavi altına alınmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Deli raporu aldı beni öldürecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN