Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz, kulak, kol ve akıl sağlığı için 19 bin lira!

Şırnak Valiliği, mayına basarak birisi göz, kulak ve kolunu, diğeri akıl sağlığını kaybeden iki kuzene 19 bin lira tazminat ödemeyi kabul etti

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Şırnak'ta hayvan otlatırken mayına basan kuzenlerden biri göz, kulak ve kolunu, diğeri ise akıl sağlığını kaybetti. Valilik toplam 19 bin lira tazminat ödemeyi kabul ederken, rakama isyan eden ailelerin başvurduğu mahkeme, 3 milyonluk tazminat talebini reddetti. Güçlükonak ilçesi Taşkonak köyünde yaşayan 15 yaşındaki Sıddık ve 12 yaşındaki Emin Timurtaş adlı iki amcaoğlu, 9 Şubat 2009 günü Giresirt mevkisine hayvan otlatmaya gitti. Güvenlik güçlerince pusu-dinleme- gözetleme amacıyla kullanılan 9 ayrı mevzinin bulunduğu yere geldiklerinde, büyük bir patlama yaşandı. Patlamada ağır yaralanan kuzenler, helikopterle Şırnak Askeri Hastanesine götürüldü, daha sonra Dicle Üniversitesi Ortopedi ve Plastik Cerrahi Servisinde tedavi altına alındı. Patlamanın ardından Sıddık sağ kolunu dirsekten kaybetti, sağ gözü kör oldu, sağ kulağının yarısı koptu. Emin'in ise çene kemiği koptu, kulak zarı delindi, kafatasında çatlaklar oluştu ve yüzünden yaralanıp patlamanın da etkisiyle akli dengesini kaybetti. Emin'de yüzde 32, Sıddık'ta ise yüzde 65 vücut fonksiyon kaybı olduğu raporlara yansıdı. Jandarmanın uzman bilirkişi raporunda, patlayıcının 10 kiloluk bir basınçla patlama özelliğine sahip 200 gram ağırlığında, detektörle bulunması zor olan Alman menşeili anti personel mayını olduğunu belirledi.

MASRAFLAR AİLELERDEN
Şırnak Valiliği, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların karşılanmasına ilişkin yasa uyarınca, Timurtaş ailelerine tazminat ödenmesine karar verdi. Ancak rakamları öğrenen aileler şoke oldu. Sıddık'ın ailesine kopan kolu, kör olan gözü, yarısı kopan ve zarı patlayan kulağı için 13 bin 700 lira 40 kuruş, Emin'in ailesine ise 5 bin 480 lira 16 kuruş verildi. Bunun üzerine aileler İçişleri Bakanlığı aleyhine Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Güvenlik güçlerinin gerekli güvenliği sağlamadığı için ağır kusurlu oldukları, sosyal risk ilkesi gereği bakanlığın olaydan sorumlu olduğu savunuldu. Sıddık için 1milyon 200 bin lira, Emin için ise 650 bin lira tazminat talep edildi. İdare Mahkemesi, valiliğin önerdiği tazminat miktarının yeterli olduğuna hükmedince aileler davayı Danıştay'a taşıdı. Danıştay 15. Dairesi de yerel mahkemelerin kararının hukuka uygun olduğuna oy çokluğuyla hükmetti. Yargılama gideri harç ve posta masraflarının ailelerden tahsil edilmesine karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz, kulak, kol ve akıl sağlığı için 19 bin lira!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN