Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kene korkusunu şenlikle yendiler

Yozgat'ta, keneden ölüme rağmen kırsal alanlarda düzenlenen yöresel şenlikler tüm hızıyla sürüyor. Yüzlerce vatandaş herhangi bir önlem almadan gönüllerince eğlendi

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Yozgat'ta havaların ısınmasıyla birlikte kene popülasyonunun artmasına rağmen, belediyeler ve dernekler tarafından yaylalarda düzenlenen şenlikler devam ediyor. Zaman zaman vali ve belediye başkanlarının da katıldıkları şenliklerde, vatandaşlar kenelere aldırış etmeden gönüllerince eğleniyor. Sıcaklarla birlikte kene popülasyonun artması ve geçen hafta Akdağmadeni ilçesine bağlı Akbaş köyünde, kenenin ısırdığı bir kişinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına yakalanarak ölmesine rağmen, kırsal alanlarda düzenlenen yöresel şenlikler sürüyor. Geçen hafta sonu il genelinde 4 şenlik yapıldı. Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı ile Belediye Başkanı Yusuf Başer'in de katıldığı şenliklerde, kene akıllara dahi gelmedi. Çadırardıç Belediyesi ve Çadırardıç Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği'nin bu yıl 9'uncusunu düzenlendiği yayla şenliğinde bir araya gelen vatandaşlar, kene için şenliği iptal edemeyeceklerini ve gerekli önlemleri aldıklarını savundu.

VALİ YAZICI DA KATILDI

Sarıfatma Köyü Şenliği'ne ise Vali Abdülkadir Yazıcı da katıldı. Vali Yazıcı, burada yaptığı konuşmada şenliklerin önemini anlattı ve gurbetteki hemşehrileri bir araya getirdiğini söyledi. Sorgun ilçesine bağlı Ahmetfakılı beldesi ile Karakız beldesinde de şenlikler düzenlendi. Bu şenliklerde bir araya gelen yüzlerce vatandaş, herhangi bir önlem almadan gönüllerince eğlendi. 30 Haziran'da Kazankaya Kanyon ve Turizm Festivali, 7-8-9 Temmuz tarihleri arasında Yozgat Belediyesi tarafından 14'üncü Sürmeli Şenliği düzenlenecek. 10 Ağustos'ta ise Bahadın Kültür Şenliği yapılacak.

MÜCADELEYE DEVAM
Keneyle mücadele ile ilgili bir açıklama yapan Yozgat Halk Sağlığı Müdürü M. Akif Karaaslan, KKKA hastalığının mikrop taşıyan kene türlerinin insanlardan kan emerken veya temas sırasında mikrobu bulaştırmasıyla yayılan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Vatanda��ın kene ve KKKA hastalığına karşı bilinçlendirildiğini belirten Karaaslan, "Keneyle temas sonrası hastalık belirtileri olanlara sağlık kuruluşlarında hemen müdahale ediliyor. Kenenin hayvanlar aracılığıyla yayılmasını önlemek amacıyla köylerdeki büyükbaş hayvanlar, meraya çıkarılmadan önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ilaçlanıyor ve her 4 haftada bir tekrarlanıyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kene korkusunu şenlikle yendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN