Boğaz manzaralı arazi devlete kaldı

Rahmetli işadamı Hamza Tiryakioğlu'nun bağışladığı 2 dönümlük Boğaz manzaralı arazi, 3 yıllık yargılama sonucunda İçişleri Bakanlığı adına tescil edildi

Giriş Tarihi: 6.6.2013
İstanbul Beşiktaş'ta merhum Hamza Tiryakioğlu'nun sağlığında Darüşşafaka Cemiyeti, Darülaceze, Kemaliye Belediyesi, Erzincan İl Özel İdaresi, İstanbul Üniversitesi ve Maliye Hazinesi'ne bağışladığı Boğaz manzaralı 2 dönümlük arazi, İçişleri Bakanlığı adına tescil edildi. Kemaliye Belediyesi ile Darülaceze Müessesi Müdürlüğü, 3 yıl önce İstanbul Asliye Hukuk Mahkemeleri'ne Balmumcu'daki tapulu arsalarının askeriye tarafından fiili olarak kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı. İddiaya göre, halen askeriyenin kamulaştırmasız fiili olarak kullanımında olan 2 bin 161 metrekarelik (2.1 dönüm) arsa, merhum işadamı Hamza Tiryakioğlu tarafından sağlığında 6 hissedara pay edildi. Arazi, 1970'li yıllarda İçişleri Bakanlığı İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı'nın kullanımına verildi. 40 yıl sonra arazinin hissedarlarından Darülaceze ve Kemaliye Belediyesi, kamulaştırmasız el atma sebebiyle tazminat istemli dava açtı.

BİLİRKİŞİ TESPİT YAPTI

Bilirkişi, yerinde yaptığı incelemede ve araştırdığı emsal değerde her iki hissedarın yaklaşık 300'er metrekarelik arsalarının değerinin, 1 milyon 630'ar bin lira olduğunu tespit etti. Bilirkişi 6 hissedarın sahip olduğu 2 bin 161 metrekarelik arsanın, bin 816 metrekaresinin halen askeriye arazisi içinde kaldığını, geri kalan 345 metrekarelik kısmının ise E-5 karayolunda kaldığını belirledi. 3 yıl süren yargılama sonunda kararını açıklayan mahkeme, Darülaceze ile Kemaliye Belediyesi'ne 2 milyon 860'ar bin lira ödenmesine hükmetti. Ayrıca Darülaceze ve Kemaliye Belediyesi'ni adına kayıtlı 600 metrekarelik arsanın, tapuda İçişleri Bakanlığı'na kaydedilmesini kararlaştırdı. Diğer hissedarların da dava açması durumunda hissedarlara paralarının ödenerek tapularının devlete geçeceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz manzaralı arazi devlete kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN