Boğaziçi Köprüsü siluet değiştirecek

Karayolları Genel Müdürü Turhan "40'ıncı yıl bakımı kapsamında asfalt değişecek, eğik olan askı halatları dikey hale getirilecek, kulelere enerji sönümleyici damperler konulacak" dedi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, haziran ayında ilanına çıkılıp, ağustos ayı sonuna kadar ihalesi tamamlanması hedeflenen Boğaziçi Köprüsü'nde, eğik olan askı halatların dikey hale getirileceğini söyledi. Turhan, "Tabii Boğaz Köprüsü'ndeki askı halatlarının değiştirilmesi gerekiyor. Bu değişiklik yapılırken de diğer bazı köprü elemanlarının yenilenmesini aynı zamanda yapacağız. Üst yapı değiştirilecek" diye konuştu.

EĞİK YERİNE DİK HALAT
Köprüdeki diğer elektrik aksamının da değiştirileceğini dile getiren Turhan, köprünün eğik olan askı halatlarının, dikey hale getirileceğini, tabliye ile kuleler arasına izolatörlerin konulacağını, köprünün sallanma veya deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla köprü ayaklarına enerji sönümleyici damperler konulacağını, 40 yıldır hizmet veren kule asansörlerinin ve elektrifikasyon sistemlerinin yenileneceğini anlattı. Boğaziçi Köprüsü'nün ilk dizaynında köprünün sallanması dolayısıyla yaşanacak etkileri azaltmak amacıyla çapraz halat kullanıldığını ifade eden Turhan, yapılacak 40. yıl bakımında bu halatların dikey hale getirileceğini söyledi. Köprü üzerindeki asfaltın en son 1991'de değiştirildiğini belirten Turhan, asfalt yenilemesinin de yapılacağını söyledi. Bunun için özel bir asfalt türü kullanılacağını ifade eden Turhan "2.5 ay sürecek bu çalışmayı, 2014 Haziran ayında okulların kapanmasını müteakip başlatıp, okullar açılmadan bitirmeyi planlıyoruz" dedi. Turhan, asfalt değişimi sırasında yolda asgari iki gidiş iki geliş olarak hizmet vermeyi düşündüklerini dile getirdi.

2014 YAZINDA

Tarhan, yapısal takviye çalışmalarında kullanılacak malzemenin ise 2014 yazına kadar geleceğini, en kısa zamanda başlayacak çalışmaların yaklaşık 14 ay süreceğini söyledi. Askı halatlarının değişimi sırasında trafiğin tamamının kapatılmayacağını kaydeden Tarhan kabloların tabliye bağlantıları sırasında, trafiğin en aza indiği gece saatlerinde kenardaki birer şerit kapatılarak bu çalışmaların yapılacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaziçi Köprüsü siluet değiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN