Facebook'tan gelen 'can' 76 gün yaşattı

Giriş Tarihi: 7.6.2013

Binlerce kişinin verdiği örnekler sayesinde bulunan uygun ilik nakledilen 3 yaşındaki lösemi hastası Azra, "Her şey yoluna giriyor" derken rahatsızlanarak yaşamını yitirdi

Belçika'da yaşayan Bünyamin Öztürk, lösemi hastası 3 yaşındaki kızı Azra için Facebook sayfasında "Azra'yı birlikte yaşatalım" çağrısı yaptı. Binlerce kişinin verdiği örnekler içinde bulunan uygun ilik 20 Mart'ta küçük kıza nakledildi. Tam "Her şey yoluna girdi, Azra iyileşiyor" derken küçük kız iki hafta önce rahatsızlandı. Doktorların "Yapacak bir şey yok" dediği Azra önceki gün öldü.

'BİRLİKTE YAŞATALIM'
Karaman'dan yıllar önce çalışmak için Belçika'ya giden Bünyamin Öztürk, orada tanıştığı Hatice Öztürk ile evlendi. Çiftin Süleyman (9), Kübra (6) ve Azra (3) isminde üç çocukları oldu. Ancak geçen yıl Azra rahatsızlandı. Aile, vücudunda kızarıklıklar oluşan kızlarını hastaneye götürdü. Küçük kıza lösemi (kan kanseri) teşhisi konuldu. Doktorlar, "İlik nakli şart" dedi. Öztürk çifti, minik kızlarını kurtarmak için çare aramaya başladı. Abla Kübra'nın iliği alınarak Azra'ya nakledildi. Ancak bu nakilden sonuç alınamadı. Belçika'da yapılan taramalarda ise Azra'ya uygun ilik bulunamadı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kızı Azra adına sayfa açan baba Bünyamin Öztürk, gurbetçilere "Azra'yı birlikte yaşatalım" çağrısı yaptı. Binlerce kişinin verdiği örnekler içinde Azra'ya uygun ilik bulundu. 20 Mart'ta Brüksel'deki St Luc Bruksel Hastanesi'nde küçük kıza ilik nakli yapıldı. Hastanede tedavisi tamamlanan küçük kız bir süre sonra taburcu edilip, evine gönderildi. "Her şey yoluna girdi, Azra iyileşiyor" derken küçük kız iki hafta önce tekrar rahatsızlandı. Aile hemen kızlarını hastaneye götürdü. Doktorlar, virüsün tekrar aktif hale geçtiğini ve Azra'nın kan değerlerinin düşmeye başladığını belirterek, "Yapacak bir şey kalmadı" dedi. Adeta yıkılan aile, çaresiz şekilde eve döndü. Ve Azra çarşamba sabahı evinde hayatını kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook'tan gelen 'can' 76 gün yaşattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN