Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kepçe operatöründen tarihi keşif

’un ilçesine bağlı nde belediye tarafından yapılan yol genişletme çalışmaları sırasında ne ait olduğu tahmin edilen 8 odalı yer altı şehri bulundu.

Giriş Tarihi: 7.6.2013 13:29 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 16:49
Evci Belediyesi tarafından yapılan yol için genişletme çalışmaları devam ederken, iş makinesi operatörü mağaraya benzer bir alana rastladı. Operatör çalışmayı kesip durumu hemen durumu Evci Belediye Başkanı 'e bildirdi. Kazı alanına giden Başkan Sarıerik ya bildirdi.

Jandarma, gelişmelerin tarihle ilgili olduğunu düşünerek müze yetkililerine bilgi verdi. Bölgeye gelen müze yetkilileri çalışma başlattı. Yapılan çalışma ve incelemeler sonucunda ne ait olduğu tahmin edilen 8 odalı yeraltı yerleşkesine ulaşıldı.

Müze Müdürü , konuyla ilgili yaptığı açıklamada ortaya çıkan yer altı şehrinin, Bizans dönemine ait olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. İpek, korumaya almak amacı ile alandaki çalışmaların durdurulduğunu söyledi. Yer altında bulunan yerleşke ile ilgili inceleme ve araştırmaların devam ettiğini kaydeden İpek, ilk olarak buranın korunması ve tescillenmesi için çalışma yapacaklarını söyledi.

İpek, "Can güvenliği riski ortadan kaldırılınca bu alan turizme açılabilir. Çok geniş bir alan içeride 8 oda bulunuyor. En büyük oda 13 metre, genişliği yaklaşık 3 metre ebatlarında olduğu tespit edildi" diye konuştu. İpek, son olarak içerisinde kilisesi de bulunan daha büyük bir yapı ortaya çıkma ihtimalinin de olduğunu belirtti.

Evci Belediye Başkanı Nihat Sarıerik ise, "Yol genişletme ve istinat duvarı temel kazı çalışmamız esnasında kepçe operatörümüz mağara girişi buldu. Hemen durumu jandarmaya ve müze yetkililerine bildirdik. Müze müdürleri, arkeologlar ve uzmanlarla, birlikte aydınlatmalarla mağaraya girdik. Uzmanların söylemine göre, buranın bir mağara olmadığı, yer altı şehri olduğunu söylediler. 6 adet, küçüklü büyüklü on oda mevcuttur. Farklı yönlere giden kapılar göçükler dolduğu için, buranın daha da büyük bir şehir olduğu beyan edildi ve Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Belediyemiz, Bakanlık, Valilik Özel İdare birlikte çalışmalara devam ediyoruz. 'da yer altı şehrinin ilk defa Evci'de bulunması bizleri sevindirdi" ifadelerini kullandı.

KEPÇE OPERATÖRÜ KONUŞTU: GİRİŞİ ENGELLEYEREK İLK ÖNCE CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLADIM

Çorum'un ilçesine bağlı nde, belediye tarafından yapılan yol genişletme çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen 8 odalı yer altı şehri bulan kepçe operatörü , İlk 10 metresinde bir delik buldum. İlk başta önemsemedim. Daha sonra ikinci deliğe rastladım. Küreği içine soktuğumda içerisinin geniş bir alan olduğunu gördüm" dedi.

Evci Belediyesi tarafından yapılan yol için genişletme çalışmaları devam ederken, iş makinesi operatörü Adem Kurutoprak mağaraya benzer bir alana rastladı. Operatör Kurutoprak çalışmayı kesip durumu hemen durumu Evci Belediye Başkanı Nihat Sarıerik'e bildirdi.

İhlas Haber Ajansı'na konuşan Adem Kurutoprak, 'İlk 10 metresinde bir delik buldum. İlk başta önemsemedim. Sonra orayı kapatıp ilerlemeye başladım. Daha sonra ikinci deliğe rastladım. Küreği içine soktuğumda içerisinin geniş bir alan olduğunu gördüm. Kepçenin bomuyla kazınca birden uçtu ve odaların girişleri göründü' dedi.

Daha sonra hemen Belediye Başkanını aradığını söyleyen Kurutoprak, 'Belediye Başkanımız o sırada Çorum'daydı oda durumu Jandarmaya haber verdi. Köylünün oraya girmesini engelledi. Daha sonra Boğazkale'den arkeolog arkadaşlar geldi. Buranın Kapadokya gibi bir yer olduğunu, bu çevrelerde ilk olduğunu söylediler.

Osman Bilsel isimli vatandaş ise, 'Ben hemen yan taraftaki evin sahibiyim. Dedelerimiz daha önceleri burada mağaralar olduğunu söylüyordu, ama biz inanmıyorduk. Önceki gün kepçe kazarken bir giriş buldu. Daha sonra yetkiler geldi ve burada odaları bulunan yer altı şehrinin olduğunu söyledi. İnşallah turizme açılır ve beldemiz kalkınır' diye konuştu.

Nuriye Bilsel ise, 'Çok mutlu olduk. Buralarda çocuklarımız oynuyordu. Allah devletimizden razı olsun. Hemen ekipler geldi ve çalışmalara başladı. İnşallah burası turizme kazandırılır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe operatöründen tarihi keşif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN