Son ama en zor SBS

Yaklaşık 1 milyon 128 bin öğrencinin son kez girdiği SBS'de, son yılların en zor soruları soruldu Özellikle matematik sorularının eleyici olduğu kaydedilen sınavın sonuçları 12 Temmuz'da...

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Binlerce öğrencinin aylardır yoğun bir şekilde hazırlandığı SBS ( Seviye Belirleme Sınavı) dün sona erdi. 1.127.211 öğrencinin başvurduğu 8. sınıflar Seviye Belirleme Sınavı; 839'u yurt içi, 10'u yurtdışı olmak üzere toplam 849 sınav merkezi ile 3.907 adet sınav binasında gerçekleştirildi.TEK AŞAMALI SINAV

Adaylar, SBS'de 120 dakika içerisinde Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ve yabancı dil derslerinden olmak üzere toplam 100 soruyu cevaplandırdılar. Bu yıl son kez yapılacağı açıklanan SBS'de pek çok yenilik bulunuyor. Önceki yıllarda üç aşamalı olan sınav, teke indirildi. Puanlama sistemi değişti. Okul başarısının etkisi artı. Sınav sorularını değerlendiren Bilfen, Bahçeşehir ve Taşmektep okulları öğretmenleri, son kez yapılan SBS'nin son yıllarda yapılan SBS'lerin en zor sınavı olduğunu dile getirdiler. Öğretmenler SBS sınavında, Matematik sorularının eleyici olduğu belirtilirken, Türkçe ve Matematik sorularının öğrencileri çok zorladığı söylediler. Sosyal Bilgiler testinde 1 sorunun tartışmalı olduğu belirten eğitim uzmanları Fen ve Teknoloji testinde ise 1 soruda anlam kapalılığı olduğu açıkladılar. İngilizce sorularında ise özel okul öğrencilerinin diğer okullara avantajlı olduğunu belirtiler .

'ALO POLİS AMCA, BABAM SINAVA GÖNDERMİYOR'

babası Cuma Ş. tarafından SBS'ye gönderilmeyen 14 yaşındaki H.Ş. 155'i arayarak polisten yardım istedi. 5 kardeşi bulunan 8'inci sınıf öğrencisi H.Ş., hemşire olmak istiyordu. İddiaya göre sınav sabahı dede ve baba "Seni artık okutmayacağız. Sınava gitmeyeceksin"dedi. H.Ş., 155'i arayarak yardım istedi. Çocuk Şube Müdürlüğü polisleri adrese giderek, H.Ş.'yi, sınava gireceği okula yetiştirdi. Polis sınav bitene kadar küçük kızı bekleyip sonra da H.Ş.'yi tekrar şubeye götürdü. Küçük kız devlet korumasına alınırken, dede Ali Ş. "Bizim maddi durumumuz kötü. Kızımızı okutmayacağız" dedi. Nazan ERDEM

FEN VE TEKNOLOJİ

Yasemin Dündar (Bilfen Okulları Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı)
Bilginin yanında yorum yapma yeteneği de ölçüldü...
Sorular tamamen 8. sınıf müfredatına uygun hazırlanmış. Sorulardaki konu dağılımı, Fen ve Teknoloji ünitelerine eşit olarak dağılmış, deneysel ve öğrencilerin analiz etme ve yorum yeteneklerini ön plana çıkaran sorulardan oluşuyor. Seçici, eleyici ve dikkate dayalı sorular bulunuyor. Bazı Fen ve Teknoloji soruları ve cevap şıklarındaki noktalama işaretlerinin eksikliği, çocukların anlam karmaşası yaşamasına sebep olabilir..

SOSYAL BİLGİLER


Havva Güneş (Bilfen Okulları Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı)
Tartışmalı soru var!
2012-13 SBS sosyal bilgiler testi müfredata ve kazanımlara uygun sorulardan hazırlanmış. Tüm ünitelerden soru yer alıyor. Daha önceki senelere oranla 7. Ünite olan "Atatürk'ten sonraki Türkiye: İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası" ünitesinden bu sene ilk defa 3 tane soru yer alıyor. Hazırlanmış olan sorular yoğunlukla öğrencinin kavram bilgisini ölçen yapıdadır.

İNGİLİZCE


Çınla Sezgin (Bilfen Okulları İngilizce Bölüm Başkanı)
Özel okullar yine bir adım önde!
Diyalog ağırlıklı, dilbilgisi ve kelime bilgisi tamamen diyaloglarla ve paragrafla ölçmeye çalışılmış. Seçeneklerin çeldiricileri zayıf ancak yeterli seviyede. Tamamen 8.sınıf müfredatını kapsayan konuları içeriyor. Soruların yönergeleri açık ve anlaşılabilir düzeyde sorulmuş. Olumsuz sorularda (değildir) altı çizilmiş, ayrıca iki adet detablo sorusu sorulmuş.

TÜRKÇE


Sündüs Demirdağ (Bilfen Okulları Türkçe Bölüm Başkanı)
Kitap okumayan için zor!
Genel anlamda Matematik soruları çeldiricisi yüksek ve seçici sorulardan oluşuyor. Sorular müfredata uygun ve geometri soruları bu yıl geçen yıllara göre daha ağırlıklı görünüyor. A kitapçığında 8, 15, 20., soru, B kitapçığında 9, 17 ve 20. sorular çeldiriciliği çok yüksek, muhakemesi zor olan sorular. Matematik soruları genel olarak zor. Sınavın belirleyicisi Matematik!

MATEMATİK


Ali Keskin (Bilfen Okulları Matematik Bölüm Başkanı)
Sınavın belirleyicisi Matematik!
Genel anlamda Matematik soruları çeldiricisi yüksek ve seçici sorulardan oluşuyor. Sorular müfredata uygun ve geometri soruları bu yıl geçen yıllara göre daha ağırlıklı görünüyor. A kitapçığında 8, 15, 20., soru, B kitapçığında 9, 17 ve 20. sorular çeldiriciliği çok yüksek, muhakemesi zor olan sorular. Matematik soruları genel olarak zor. Sınavın belirleyicisi Matematik!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son ama en zor SBS
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN