Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vasiyet etmişti, 4 kişiye can olacak

Beyin kanamasından hayatını kaybeden 46 yaşındaki Emine Çelebi'nin ailesi vasiyetini yerine getirdi. Çelebi'nin 2 böbreği, karaciğeri ve korneaları umutla bekleyen 4 hastaya nakledilecek

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Ordu Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşayan Emine Çelebi, iki gün önce evinde aniden fenalaşınca özel bir hastaneye kaldırıldı. Beyin kanaması geçirdiği belirlenen 46 yaşındaki kadın yoğun bakım ünitesine sevkedildi. Ancak burada gerçekleştirilen tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, Çelebi'nin ölmeden önce 'organlarımı bağışlayın' diyerek vasiyette bulunduğunu söyleyince, doktorlar harekete geçti. Yapılan testlerin ardından Çelebi'nin karaciğer ve 2 böbreği Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi gören 3 hastaya, kornealar ise Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören bir hastaya nakledilmek üzere götürüldü. Kalp ve akciğer ise Türkiye'de doku uygunsuzluğundan dolayı alınamadı.

"CENAZEM VARKEN ÇOK SEVİNDİM"
Emine Çelebi'nin eşi Cevdet Çelebi, eşinin ölmeden önce vasiyet ettiğini belirterek, "Çocuklarım bana geldi, 'Annemin organlarını bağışlayalım' dediler. Ben de aynı düşüncedeydim. Onlara nasıl söyleyeceğim diye çırpınırken onlar kendi aralarında karar vermişler. Cenazem varken çok sevindim. Rahmetli eşim ölmeden önce 'bir organ bir hayat' dedi. Kendi aramızda konuştuğumuzda 'Ben ölürsem benim organlarımı bağışla, sen ölürsen ben de senin organlarını bağışlayacağım' derdi. Bağışladık. Allah kime nasip ettiyse inşallah şifa bulur. Ölüm herkes içindir. Ölümün en güzel tarafı öldükten sonra da bazı kişilere faydalı olmaktır" dedi. Cevdet Çelebi, kendisinin de kalp hastası olduğunu belirterek, "Eşime 'hanım bu kalp, bir, iki, üç defa vurdu. Dördüncüye Allah kerim. 'Eğer ben ölürsem bütün organlarımı bağışla' diye ben de vasiyet ettim. O benim değil, ben onun organlarını bağışlamaya mecbur kaldım"dedi. İki çocuk annesi olan Emine Çelebi'nin cenazesi bugün Ordu merkeze bağlı Nizamettin Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verilecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vasiyet etmişti, 4 kişiye can olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN