Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelini parmaklarıyla aştı

Giriş Tarihi: 12.6.2013 14:59

Adana'nın Kozan ilçesinde, vücudunun büyük bölümü felçli olan kadın, iğne iplik kullanarak kumaşa işlediği resimleri sergiledi.

34 yaşındaki engelli Yasemin Şenol tarafından hazırlanan ve 80'den fazla resimin yer aldığı serginin açılışı Halk Eğitim Merkezinde yapıldı. Açılışını Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Bülent Siper, Belediye Başkan Yardımcısı Zehra Özgan, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Suat Tuncay Eminoğlu, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Timur Konuk, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Özgür Tanrıverdi, Beyaz Ay Derneği Kozan Şube Başkanı Ahmet Ünal, Şenol Ailesi ile davetliler gerçekleştirdiler.6 aylıkken yüksek ateşe bağlı beyin felci geçiren Yasemin Şenol (34), konuşma ve hareket etme yeteneğini kaybetti. İstem dışı kasılmalar nedeniyle tekerlekli sandalyede bile güçlükle oturabilen Şenol, uzmanların da önerisiyle eline hareket kabiliyeti kazandırmak için kasnağa gerilmiş kumaşa iğne iplikle resim işlemeye başladı.

Ailesinin de desteğiyle bu konuda yol alan Şenol, sadece sağ kolunu ve serçe parmağını kullanarak iğneye geçirilmiş rengarenk iplerle 15 yıldır kumaşa hayvan figürleri, çizgi film karakterleri ve doğa resimleri işliyor.

Bazı çalışmalarını sevdiklerine hediye eden Şenol, 80 eseriyle de ilk kişisel sergisini açmanın mutluluğunu yaşadı.

Yasemin Şenol'un ablası Tülay Şenol, 'Yasemin yıllardır böyle bir resim sergisi açmak istiyordu. Bu sergide yer alan tablolar on beş yıllık bir çalışma neticesinde gerçekleşti. Sergide 80'den fazla çalışma yer alıyor. Yasemin kendisi ile çok barışık bir insan. Özellikle resimlerinde siyah rengine fazla yer vermiyor. Genelde canlı renkleri kullanıyor. Yasemin şuan 34 yaşında ve 15 yıldır resim yapıyor. Tablolarının kendisi için özel bir yeri var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelini parmaklarıyla aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN