Polise iftiraya hapis cezası

Konya'da ceza kestikleri şahsın, rüşvet alıyorlar iftirasına uğrayan trafik polisleri hukuk mücadelesini kazandı. Polise iftira atan şahıs hakkında mahkeme 1 yıl 3 ay hapis cezası verirken, bin 500 bin lira manevi tazminata mahkum etti.

Giriş Tarihi: 12.6.2013 10:44 Güncelleme Tarihi: 12.6.2013 14:45
İddiaya göre, 2011 yılının Temmuz ayında, Konya Bölge Trafik Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Sinan Topuz ve Ahmet Ildır, uygulama sırasında İsmail Türk idaresindeki 34 FG 5431 plakalı aracı durdurarak ehliyetini istedi. İsmail Türk de, ehliyetini gösteremeyince polis memurları Karayolları Trafik Kanunu'nun 44/1-B maddesinden 140 lira para cezası kesti. Ceza tutanağını imzalamadan olay yerinden ayrılan Türk, 155 Polis İmdat hattını arayarak, 'Antalya'dan geliyoruz, Konya'nın girişinde 2 tane memur arkadaş var, önüne geleni kafasına göre durduruyor, rüşvet topluyor, böyle bir saçmalık var mı. Böyle bir şey olamaz. Her türlü şey var bunlarda. Şimdi kontroldeler bu saatte. Var mı böyle bir ekibiniz, ben canımı zor kurtardım' diyerek ihbarda bulundu. Polis ihbar hattını arayan numaradan yola çıkılarak arayan şahsın İsmail Türk olduğu ve belgelerini ibraz edemediği için ceza kesildiğini belirledi. Polis memurları hakkında Konya Valiliği İl Polis Disiplin Kurulu tarafından inceleme yapıldı. Kurulun yaptığı inceleme ve ihbarcı şahısla yaptığı görüşmede, polislerin rüşvet istemediği, yapılan denetim ve kontrollerden şüphelendiği için böyle bir ifade kullandığını söylediği öğrenildi. Şahsın ceza yediği takdirde 95 ceza puanının 100 olması nedeniyle ehliyetine el konulacağından ceza yazdırmak istemediği için böyle davranarak asılsız ihbarda bulunduğu belirlenerek, polisler hakkında cezayı gerektiren bir işleme gerek olmadığı kararına varıldı.


POLİSLER İFTİRA DAVASINI KAZANDI

Bölge Trafik Şube Müdürlüğünde görevli polis memurları Sinan Topuz ve Ahmet Ildır da, ceza yazdıkları sürücünün iftirası nedeniyle haklarını aramak için suç duyurusunda bulundu. Konya 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde iftira davası açıldı. Davada sanık İsmail Türk, kendisinin iftira kastının olmadığını söyledi. Polis memurları da sanığın kendilerine attığı iftira suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti de ses kayıtlarında açık bir şekilde belli olan İsmail Türk'ün iftira suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı. Polis memurları, şahıs hakkında 2. Asliye Hukuku Mahkemesine de manevi tazminat davası açtı. Mahkeme heyeti sanık İsmail Türk'ü bin 500 lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polise iftiraya hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN