Gül suyu artık içilebilecek

Gül ve Gülyağı Satış Kooperatifi'nin (GÜLBİRLİK) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na yaptığı gül suyunun gıda maddesi olarak kullanılması yönündeki başvuru kabul edildi.

Giriş Tarihi: 13.6.2013 14:36
GÜLBİRLİK bakanlıktan aldığı tescil belgesi ile ürettiği gül suyu ambalajlarına artık "içilebilir" ibaresi koyacak.

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlığın gül suyunun gıda ürünü olarak kullanılması yönünde yaptıkları başvuruyu kabul ettiğini ve gül suyunun gıda ürünü olarak tescillediğini belirtti.8 bin kayıtlı üreticilerinin bulunduğunu ve Isparta'da yetiştirilen gül çiçeğinin en büyük alıcılarından biri olduklarını söyleyen Çelik, GÜLBİRLİK'in gül çiçeğinden, gül yağı yanında kurdukları Rosense firması ile gül konkreti üretimi de yaptığını kaydetti.

Gül yağı üretimi sırasında yüzde 100 doğal gül suyu da elde ettiklerini vurgulayan Çelik, yapılan bilimsel çalışmalarda gül suyunun sağlığa olan yararlarının ortaya konması ile gül suyuna olan rağbetin arttığını bildirdi.

Gül suyunun içilmesi halinde ateş düşürücü, mide, bağırsak rahatsızlıklarını düzenleyici işlevleri yerine getirdiğini dile getiren Çelik, bu kapsamda GÜLBİRLİK olarak gül suyunun gıda maddesi olarak tescillenmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na başvurduklarını anlattı.

Bakanlığın başvuruyu kabul ettiğini ve gül suyunun gıda ürünü olarak tescillediğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Bugün itibari ile GÜLBİRLİK'in üretimini yaptığı yüzde 100 doğal gül sularının, halkımız tarafından içiliyor olması tescillenmiş oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan izin belgesi ile artık GÜLBİRLİK'in şirketi olan Rosense markalı gül sularının içiminde herhangi bir sıkıntı olmayacak. Gıda maddesi olarak kullanılabilecek. Aldığımız belgede gül suyunun şekerlemede, gıdada kullanılabileceğine dair bir bilgi var. Bu da gül suyunun bir gıda ürünü olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu kapsamda gül suyu ambalajına 'içilebilir' ibaresinin yazılmasında hiçbir sakınca yok. Vatandaşlar, bundan böyle Rosense markalı gül suyu ambalajlarının üzerinde 'içilebilir' ibaresini bulabilecekler. Gönül rahatlığı ile gül suyunu kullanabilecekler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül suyu artık içilebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN