Polisevinde geç ödenen faturalar için dava açıldı

İstanbul Baltalimanı polisevinin iki yöneticisine, iki polis şefine ait 32 bin liralık faturaları zamanında tahsil etmedikleri gerekçesiyle dava açıldı. İki yönetici hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ist

Giriş Tarihi: 13.6.2013
İstanbul'da Baltalimanı Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü Güzin Nil Erdoğan ile şube müdürü Gülizar Durukan'a, 2 polis şefinin 32 bin lira tutan konaklama ücretlerini zamanında tahsil etmeyerek kamunun zararına neden oldukları ve bu kişilere haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla dava açıldı. Görevi kötüye kullanmak suçundan 1 yıldan 3'er yıla kadar hapis cezaları istenen ikilinin dışında polisevinde görevli 14 memura da takipsizlik kararı verildi. İddianameye göre Emniyet Genel Müdürlüğü, iki müdür hakkında geçen yıl 'soruşturma izni' verdi. İki polis şefinin 15 Temmuz 2009 ile 30 Ağustos 2010 tarihleri arasında ücretsiz konakladıkları belirtildi.

İKİ YILDA KAPATTILAR
İddiaya göre polis şeflerinden birinin 349 günlük konaklama ücreti 16 bin 633 lira, diğerinin 336 günlük konaklama ücreti ise 16 bin 12 lira tuttu. İkili toplam 32 bin 645 lira tutan konaklama ücretini 2 yıl gecikmeli olarak polisevinin hesabına yatırdı. Soruşturma kapsamında ifade veren Güzin Nil Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün onayıyla 2006'dan itibaren ücret ödemeden konakladığını, iki emniyet müdürünün ücretsiz kalmaları için de polisevi müdürü tarafından izin alınacağını duyduğunu belirtti. Diğer memurlar da savcılık ifadelerinde, polis şeflerinin polisevinde konaklamaları için giriş kayıtlarının yapıldığını, ancak Erdoğan'ın talimatıyla bu kişilerin ücretsiz kalmalarıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü onayı beklendiğinden, ücret alınmadığını belirtti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 29 Nisan'da hazırlanan iddianameye göre Erdoğan ile Durukan'ın, iki polis şefinin 32 bin lira tutan konaklama ücretlerini süresinde tahsil etmeyerek kamunun zararına neden oldukları ve bu kişilere haksız kazanç sağladıkları öne sürüldü. TCK'nın 257/1 maddesi gereği 'Görevi Kötüye Kullanma' suçundan 1 yıldan 3'er yıla kadar hapisleri istenen iki emniyet müdürünün yargılanması İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisevinde geç ödenen faturalar için dava açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN