Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Uludere görüntülerini değerlendirenler özensiz'

Giriş Tarihi: 13.6.2013

Uludere soruşturmasında görevsizlik kararı veren savcılık, İHA görüntülerini izleyenlerin 'grup terörist mi, kaçakçı mı' değerlendirmesi yaparken özensiz davrandığını kaydetti

Uludere soruşturmasını yürüten Diyarbakır Başsavcılığı'nın verdiği görevsizlik kararında, "İHA görüntülerini izleyen ve bu grupların terörist mi kaçakçı mı olduğuna yönelik değerlendirmeleri yapan görevliler, bu değerlendirmelerde gerekli özeni göstermemişlerdir" görüşü yer aldı. Diyarbakır Başavcılığı yaklaşık bir buçuk yıldır sürdürdüğü soruşturma sonunda dosyayı önceki gün görevsizlik kararıyla Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdi. Hazırlanan 5 sayfalık "Görevsizlik Kararı"nda savcılık, "Kaçakçılar terörist sanılarak bombalandı" tezinin aksine şu cümleyi kullandı: "İHA görüntülerini inceleyen birimler tarafından ülkemize yaklaşan grupların terörist veya kaçakçı vatandaşlarımız olabileceği yönünde değerlendirmeler yapılmıştır." Savcılık bu cümlesiyle ilk kez, "görüntüleri izleyen birimler, grubun kaçakçı olabileceğini de değerlendirdi" demiş oldu. Kararın devamında ise olay öncesinde bölgede çok sayıda silahlı çatışma olmuş olması da dikkate alınarak hava harekatı yapılmasına karar verildiği vurgulandı. Şüpheli isminin yer almadığı kararın sonunda "İHA görüntülerini izleyen ve değerlendirenlerin" "görevi kötüye kullanma" ve "Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçlarından soruşturulmaları istendi. Diyarbakır Başsavcılığı'nın dosyayı 2'nci Ordu Komutanlığı veya 22'nci Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı bünyesinde bulunan askeri mahkemelerin savcılıklarına göndermesi bekleniyordu. Ancak karar Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdi.

'GECİKMESİ HOŞ DEĞİL'

TBMM Uludere Alt Komisyonu Başkanı İhsan Şener, karara ilişkin "Doğru bir karar ama kararın bu kadar geciktirilmesi hoş değil" dedi. CHP Genel Başkan Yardıncıs Sezgin Tanrıkulu ise "Dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığına gönderilmesi hukuk dışıdır. Zamanlaması da manidardır" diye konuştu.

'ADALETLE BAĞDAŞMIYOR'
Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınları karara tepki gösterdi. Gülyazı köyünde yaşayan aileler adına açıklama yapan Ferhat Encü, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının olayla ilgili verdiği kararın hukuk ve adalet ile bağdaşmadığını savundu. Mağdurların yakınları da karara tepki gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uludere görüntülerini değerlendirenler özensiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN