Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne kokulu yazmayla iyileşiyor...

83 gündür solunum cihazına bağlı yaşayan parmak bebek Büşra'nın kuvözüne doktor tavsiyesi ile annesinin yazması konuldu. Psikolojisi düzelen bebek hızla iyileşmeye başladı

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Konya'da 83 gündür solunum cihazına bağlı olarak yaşayan parmak bebek Büşra Nur'un kuvözüne doktorun tavsiyesi ile annesinin yazması konuldu. Doktoru Fatih Şanlı, "Bu yazma ile anne özlemi çeken Büşra psikolojik olarak rahatlıyor ve huzursuzluğu gidiyor. Bu sayede klinik olarak iyileşmesi de hızlandı" dedi. Konya'da özel bir hastanede sezaryen doğum ile henüz 27 haftalıkken 740 gram ağırlığında dünyaya gözlerini açan parmak bebek Büşra Nur Çelik, 83 gündür hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı olarak yaşıyor. 28 yaşındaki Hülya Çelik ve 30 yaşındaki Halil Çelik çiftinin 2'nci çocuğu olarak dünyaya gelen Büşra Nur bebek, özel mamalar sayesinde 83 gün içerisinde 740 gramdan 1 kilo 600 grama kadar ulaştı. Ancak doktorlar, doğduğundan beri kuvözde bulunan minik bebeğin kuvözüne 'anne kokulu yazma' konulmasını istedi. Sağlık durumu gün geçtikçe iyiye giden Büşra Nur'un kuvözüne yaklaşık bir hafta önce annesinin yazması konuldu. Annesinden uzak olan Büşra Nur bebeğin onun kokusuna muhtaç olduğunu dile getiren hastanenin Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Uzm. Dr. Fatih Şanlı şöyle konuştu:ç" Büşra Nur, iç güdüsel olarak her bebek gibi anne özlemi çekiyor. Doğduğundan beri kuvözde tutulan bebeğimiz yanında annesini hissedemediği için huzursuzlaşıyor ve bu durum sağlığına zarar veriyor. Biz de bu durumu yenmek için Büşra Nur'un kuvözüne annesinin bir gece boyunca koynunda beklettiği yazmasını koyduk. Bu sayede anne özlemi çeken ve zaman zaman huzursuzlaşan Büşra Nur'a annesinin yazmasını koklatarak psikolojik olarak rahatlatıyoruz. Bu sayede klinik olarak iyileşmesinin daha hızlı olduğu gözlendi."

ANNESİ DE ÖZLEDİ...

Doğduğu günden beri bebeğini kucağına alamadığını belirten anne Hülya Çelik, "Doktorumuz kuvöze yazma koyulması gerektiğini söylediğinde çok şaşırdım. Ben de dua okuyup, yazmamı bebeğim gibi koynuma alarak gece onunla yattım. Kokumun sindiği yazma kuvöze konuldu. O benim kokumu özlemiş ben de onun kokusunu özledim. Çok şükür bebeğim kritik dönemi atlattı. Kucağıma alacağım anı hayal ederek yaşıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne kokulu yazmayla iyileşiyor...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN