Sigara onu parça parça götürüyor

40 yıldır sigara içen Bünyamin Atmaca'nın iki bacağı da kesildi. Elleri ve kolları da tehlikede olan Atmaca sigaradan vazgeçmiyor. "Beni görüp de ibret alsınlar" diyor

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Erzurum'da taksicilik yapan Bünyamin Atmaca, 40 yıldır içtiği sigaranın sebep olduğu damar tıkanıklığı nedeniyle iki bacağını kaybetti. 3 yıldır art arda yapılan ameliyatlarla santim santim tükendiğini söyleyen Atmaca, "Ben artık bittim. Tek dileğim çocuklarımın bu illeti kullanmamaları" dedi. Atmaca'nın hayatı, 42 yıl önce 10 yaşındayken babasının ölümü sonrasında başladığı sigara yüzünden karardı. Yıllarca hiç ara vermeden içtiği sigaralar sebebi ile damar tıkanıklığı başlayan Atmaca'nın, 3 yıl önce sağ ayak parmaklarından biri kesildi. Sigarayı bırakmaması halinde gün geçtikçe bacaklarının tamamının kesileceğini söyleyen doktorlar, tedaviye başladı. Ancak Atmaca sigara içmeye devam etti. Kan gitmeyen hücreler öldükçe, art arda ameliyatlar geldi. Parmaklardan sonra kısa aralıklarla yapılan operasyonlarda Atmaca'nın sağ bacağı bel kemiğine kadar kesildi. Daha sonra da sol bacağı diz üstüne kadar kısaldı. Yaşadıklarına isyan eden Atmaca, "Geçirdiğim ilk ameliyatın ardından doktorların tüm uyarılarına rağmen sigarayı bırakamadım. Kimseye kızmıyorum, ben kendime yaptım. Bacaklarımı santim santim kestiler. Son ameliyatımı 11 Haziran Salı günü yaptılar. Sol bacağımın bir kısmını daha aldılar. Damar tıkanıklığı olduğu için kan gitmeyen yerlerde hücreler ölüyor, dokular çürüyor. Bu da beni santim santim öldürüyor" dedi.

ŞİMDİ ROLLER DEĞİŞTİ
Sigaranın yavaş yavaş ölüme sürüklediği Atmaca, böyle giderse ellerinden kollarından da olabileceğini belirterek, "Herkes beni örnek alsın. Bana bakıp sigara içmeyi akıllarından bile geçirmesin" diye konuştu. Babasının sigaraya başladığı yaşta olan evin küçük oğlu Fırat da babasının durumuna çok üzüldüğünü söyleyerek, kendisinin asla sigara içmeyeceğini belirtti. Fırat, "Eskiden elimden tutarak beni parka götüren babamı şimdi ben ve annem tekerlekli sandalye ile hava alması için parka götürüyoruz. Bu beni çok üzüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara onu parça parça götürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN