Sürpriz misafir

Giriş Tarihi: 16.6.2013

Kadıköy İskelesi'nde, Avustralya'da yaşayan ve avlanma nedeniyle türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan "siyah kuğu" görüldü

Türkiye'de pek rastlanmayan siyah kuğuyu, önceki gün Kadıköy-Eminönü İskelesi yanındaki çay bahçelerinde oturan vatandaşlar fark etti. Beyaz uçuş tüyleri dışında vücudunun tamamı siyah olan ve parlak kırmızı renkli, ucu soluk bir gagası bulunan siyah kuğunun güzelliğine hayran kalan vatandaşlar, yüzmekte zorlanan ve martıların hedefi haline gelen siyah kuğu için yardım istedi. İskeleye gelen polis ve Kadıköy Belediyesi'ne bağlı bir ekip, uzun süren çabalara rağmen kuğuyu yakalayamadı. Bir belediye çalışanının, balık ağıyla yakalamaya çalıştığı siyah kuğu, bir süre uçtuktan sonra martıların saldırısı üzerine aynı yere döndü. Kuğu kurtarma operasyonuna Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı bir bot ile deniz polisi katıldı. Ancak ekiplerin yakalama çalışmalarını sürdürürken siyah kuğu, aniden uçmaya başladı ve denizi yara yara gözden kayboldu.

'NASIL GELDİ, İNANMAK GÜÇ'
Ördekgiller familyasından olan ve özellikle Avustralya ile Güneydoğu Asya'da görülen siyah kuğunun düzensiz göçebe yolculukları sırasında yorularak İstanbul'a düştüğü ya da martıların saldırısı sonucu denize indiği tahmin ediliyor. Operasyonu dikkatle izleyen Mersin Hayvan Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Şule Yavuzdoğan, kuğuların denizde zorlandığını belirterek "Buraya nasıl geldi, inanmak güç" dedi.

'SİYAH KUĞU' TEORİSİ
Avustralya'da 17'nci yüzyılda Hollandalı Willem de Vlamigh tarafından keşfedilen siyah kuğular, 19'uncu yüzyılda düşünür John Stuart Mill'in "mantıksal yanılma" isimli teoriyi geliştirmesine neden oldu. 1697'ye kadar beyaz tüylü bilinen kuğuların, siyah tüylülerinin keşfedilmesiyle hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatan felsefi tanımlama yapan Mill, 2004'te siyah kuğunun ekonomik tanım olarak kullanılmasına yol açtı.

Balık ağıyla yakalamaya çalıştılar
Belediye ekipleri uzun süre çabalamalarına rağmen siyah kuğuyu yakalayamadı. Aniden uçmaya başlayan İstanbul'un güzel konuğu, denizi yara yara gözden kayboldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürpriz misafir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN