Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata hoş geldin öğretmenim

Giriş Tarihi: 17.6.2013

Sınıf öğretmeni Dilek Anras'a, 3 gün boyunca yüksek tansiyon tedavisi uygulandı. En sonunda anevrizma olduğu anlaşıldı. Haftalarca yaşam savaşı veren genç öğretmen için öğrencileri, hoş geldin partisi düzenledi

Henüz 38 yaşında olan 17 yıllık sınıf öğretmeni Dilek Anras, bir yıldır yüksek tansiyondan şikâyet ediyordu. Öğrencilerinin gözbebeği olan genç kadın 8 Mart gecesi müthiş bir baş ağrısı ile uykudan uyandı. Çağırılan ambulansın doktoru ilk müdahaleyi evde yapıp tansiyonunun yükseldiğini, verilen ilaçlar sayesinde kısa sürede düzeleceğini söyledi. Genç kadın boynundaki ağrının sürdüğünü dile getirince de kas ağrısı olabileceği söylendi. Ancak Dilek öğretmen, ambulansın evden ayrılmasından yarım saat sonra yeniden fenalaştı. Bu kez ailesinin çabasıyla özel bir hastaneye götürülen genç kadına serum takılıp bir kez daha tansiyon düşürücü ilaç verildi ve eve yollandı. Fakat Dilek öğretmenin durumu bir türlü düzelmedi. Pazar sabahı sol kolu ve bacağında his kaybı başlayan genç kadın ayağa kalkamaz hale gelince, bir başka özel hastaneye götürüldü. Bu hastanede de genç kadına kas ağrısı teşhisi konularak ortopedi servisine yönlendirildi.

3 GÜN TEŞHİS KONULAMADI

Teşhisten tatmin olmayan ailesi, Dilek öğretmeni İstanbul Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Burada tansiyon ile ilgili tetkikleri yapılan talihsiz öğretmene durumun herhangi bir kalp rahatsızlığı ile ilgisi olmadığı, rahatsızlığın nörolojik olabileceği söylendi ve acilen bir başka hastaneye gönderilmesi sağlandı. Dilek öğretmen 3'üncü günün sonunda Bakırköy Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne götürüldüğünde, artık neredeyse bilinci kapanmıştı. Genç kadına ilk anda yapılması gereken şey yapıldı ancak 3'üncü gün yapıldı ve tomografisi çekildi. Anevrizma (beyin damarındaki ani genişleme) teşhisi konan ve kanamanın başladığı saptanan Dilek Anras hemen ameliyata alındı. Ailesine kurtulma şansının yüzde 5 olduğu söylenen genç kadının öğrencileri ise aldıkları haberle yıkıldı. Dilek Anras, 2 gün yoğun bakımda 5 gün de hastanede kaldı. Ancak taburcu olduktan sonra da 8 hafta boyunca aldığı ağır ilaçların etkisiyle sürekli uyutuldu. Fakat inatla hayata tutundu ve ölümü yendi. Öğrencileri çok sevdikleri öğretmenlerinin hayata yeniden dönüşünü kutlamak için bir piknik düzenledi. 40 çocuk ve velilerinin Florya Atatürk Ormanı'nda gerçekleştirdiği piknik duygusal anlara sahne oldu. Öğretmen ve öğrencilerin birbirine gözyaşları içinde sarıldı.

'O BİZİM İKİNCİ ANNEMİZ'
"Artık çok iyiyim, kendimi yeni bir şansı kullanıyor gibi hissediyorum" diye konuşan Dilek öğretmen, "Ben hemen iyileşmek, mümkünse rapor almadan hızla tedavi olabilmek için özel hastaneleri tercih ediyordum. Ama çok büyük bir hata yapmışım. Geç teşhis nedeniyle neredeyse ölüyordum" dedi. Rahatsızlığı nedeniyle daha fazla izin kullanmak istemediğini belirten Dilek Anras şunları söyledi: "Hastalığımın yıl sonuna denk gelmesi bir şanstı, çocuklarımı yarı yolda bırakmış gibi hissetmiyorum. Seneye yeniden sınıfımda olmak ve miniklerimi kucaklamak istiyorum." Öğretmenlerinin iyileşmesine çok sevinen minik öğrencilerden İclal Aydın da hislerini "Öğretmenimize bir şey olacak diye çok korktuk. O bizim ikinci annemiz. Tatilin hemen bitmesini ve ona yeniden kavuşmayı bekliyoruz" sözleriyle özetledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata hoş geldin öğretmenim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN