Atlı kaçakçılar terör estiriyor

Giriş Tarihi: 18.6.2013

Suriye sınırında binlerce mazot kaçakçısı nedeniyle can güvenliklerinin kalmadığını söyleyen köylü "At sırtında, bellerinde Kalaşnikoflarla geliyorlar. Askerimize öldürme kastıyla ateş ediyorlar" diyor

Hatay'ın Suriye sınırında silahlı yüzlerce atlı kaçakçının, Türk askerlerine ateş açtığını Genelkurmay Başkanlığı, üç gün önce bir açıklamayla duyurdu. Bu açıklama sonrası "Bölgede neler oluyor?" diyerek sınır köylerini dolaştık ve Reyhanlı'nın sınıra birkaç yüz metre mesafedeki köyleri Oğulpınar, Kuşaklı, Bükülmez köylüleriyle konuştuk. İlk durağımız AK Parti Hatay Milletvekili Fezvi Şanverdi'nin de köyü olan Oğulpınar oldu. Tamamı Şanverdi soyadını taşıyan ve Arap asıllı Micedme aşiretinin yaşadığı 280 haneli köyün muhtarı Mehmet Şanverdi, kaçakçıların sınıra 700 metre uzaklıkta askerlere ateş açtığını anlatıyor. Karakolların yeniden ele alınması ve kaçakçıların Türkiye'ye bu kadar kolay girip çıkmasının engellenmesi gerektiğini söyleyen Şanverdi, tedirginliğini gizleyemiyor.

'MAZOT YOLU'
Oğulpınar'dan sonraki durağımız; kaçakçıların saldırı yaptığı Kuşaklı köyü. 135 haneli köyün geçimi, küçük bir oranda tarım ve hayvancılıktan ama daha çok mazot kaçakçılığından. Köye daha çok Atme ve Kah kasabalarından "mazot yolu" denen bir yoldan bidonlar yaya, Agrabat kasabasından da at sırtında getiriliyor. Sınırda birliklerimize saldıran kaçakçılar da daha çok Agrabat kasabasından. Askeri birlikler her an hareket halinde. Sınırın Suriye tarafında da Özgür Suriye Ordusu'nun kurduğu çadırlar var. Suriye tarafındaki hareketliliği de onlar engelliyor. Abbas Cemiloğlu 30 yaşlarında bir Kuşaklı köylüsü. Anlattıkları, yetkililerin kesinlikle gözardı etmemesi gereken şeyler: "Genelkurmay'ın duyurduğu saldırı aslında bir hafta önce yaşandı. Kaçakçıların sayısı da 800 değil, neredeyse 1500 kişiydi. Biz bu köyde yaşayan herkes onların bazen at sırtında, bazen beden gücüyle taşıyarak getirdiği mazotları alıp satıyoruz. Kimse inkâr etmesin. Ama artık can güvenliğimiz kalmadı. Bu işi yapmak istemiyoruz, gerekirse gurbete çıkarız ama bellerinde Kalaşnikoflarla köyümüze gelen bu insanların engellenmesi lazım. Askerlere 'vur emri' verilmediği için onlar da bir yere kadar önlem alabiliyorlar, ama onlar askerlerimize öldürme kastıyla ateş ediyorlar."

KARAKOL KAPATILINCA...

Abbas Cemiloğlu, köylerindeki karakolun 4 ay önce kapatıldığına da dikkat çekerek, "Bu yüzden kaçakçıların geçişi kolaylaştı. Köyümüze bir an önce karakol kurulmalı" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlı kaçakçılar terör estiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN