Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dedesinin 'kalpli' böbreğiyle hayat

Böbrek hastası Betül'e dedesinin organı nakledildi. Tek torunu için böbreğini veren Erdoğan, "Kalp motifi onu çok sevdiğimi bilen Allah'ın bir hikmeti" dedi

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Torununa organını vererek ikinci bir hayat hediye eden dedenin nakledilen böbreğin üzerinde çizilmiş gibi bir kalp motifi çıktı. Doktorları bile şaşırtan 'kalpli böbrek' 15 yaşındaki Betül Kılıç'ı dedesiyle aynı zamanda organ kardeşi yaptı. Çocuk yaşında kronik böbrek yetmezliğiyle karşı karşıya kalan, hayatının son 3 yılını hastanelerde, diyalizde geçiren 15 yaşındaki Betül Kılıç, tam umudunu kaybetmek üzereydi ki 70 yaşındaki dedesi Abdurrahman Erdoğan imdadına yetişti. Torununa böbreğini bağışladı. Hikayenin buraya kadar olan bölümü bildiğimiz ve sıkça okuduğumuz türdendi. Ancak ameliyatı gerçekleştiren International Hospital Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan başta olmak üzere herkesi şaşırtan bir durum ortaya çıktı. Dededen çıkarılıp toruna nakledilecek böbreğin üzerinde kalp şeklinde bir damarsal oluşum vardı. Ameliyattan sonra böbreğinin fotoğrafını gören dede Abdurrahman Erdoğan gözyaşları içinde duygularını dile getirerek, "Benim hayatta bir tanecik torunum var, gözünün içine baktığım, bir tane gözyaşına bile dayanamadığım. Allah torunuma duyduğum sevgiyi biliyor. Böbreğime kalbimin şeklini nakşetmiş. Ben torunuma hem böbreğimi hem yüreğimi verdim" diye konuştu.

'DEDEMİN KALBİ BENİM UĞURUM'
Betül Kılıç ise artık mutlu ve sağlıklı. Dedesiyle çocukluğundan beri çok iyi anlaştıklarını, dedesiyle arasında çok güzel bir iletişim olduğunu anlatan Betül Kılıç, yaşadıklarını şöyle ifade etti: "Dedemin böbreğinin uygun olduğunu öğrenince önce endişelendim. Dedem yaşlıydı, tek böbrekli kalırsa hayatını sürdürebilir mi diye üzüldüm. Sonra Alihan Gürkan hocamız dedemin tek böbrekli olarak da sağlıklı ve normal bir hayatı olabileceğini söyleyince sevindim. Böbreğin üzerindeki kalp, dedemin kalbi. O kalp benim uğurum. Dedemle ve ailemle, sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum."

RÜYAMDA GÖRMÜŞTÜM AMA...

Kendisinden alınan böbrekte kalbe benzeyen bir şekil olduğunu, torununa böbreğini vermeye karar verdiği gece rüyasında gördüğünü anlatan Abdurrahman Erdoğan, "Ameliyattan sonra hocamız bana bunu söyleyince çok şaşırdım. Rüyamda görmüştüm ama gerçekten üzerinde kalp şekli olmasına şaşırdım. Sonra da torunumu çok sevdiğimi bilen Allah'ın bir hikmetidir bu diye düşündüm. Onun sağlığından başka bir şey istemem" diye konuştu. International Hospital Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan'da şunları söyledi: "Genç hastamız, yaşamının en güzel zamanlarını yazık ki kronik böbrek yetmezliği nedeniyle acılar çekerek geçirmiş. Bizim de dileğimiz, dedesinden aldığımız kalp nakışlı böbreğin kendisine uğur getirmesi, uzun yıllar ailesiyle birlikte sağlıklı, mutlu bir hayat sürdürmesidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dedesinin 'kalpli' böbreğiyle hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN