Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek tansiyonun ilacı D vitamini

Bilim insanları D vitamininin, yüksek tansiyonun ilacı olabileceğini kanıtladı. D vitaminindeki yüzde 10'luk artış, hipertansiyonda yüzde 8'lik bir düşüş sağlıyor

Giriş Tarihi: 19.6.2013
Güneşte,balık yağında, süt, peynir ve yumurtada bulunan D vitamini 5 ay kadar alındığında tansiyonu düşürebileceği ortaya çıktı. Konuyla ilgili Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşayan 155 bin insan üzerinde yapılan 35 çalışmadaki verilerin incelenmesi sonucu, yeterli miktarda D vitamini alımının kan basıncını düşürdüğü saptandı. D vitamininde her yüzde 10'luk artışın, hipertansiyonda yüzde 8'lik düşüş sağladığını belirten bilim insanları, ortaya çıkan bu sonucun, dünyadaki en önemli sorunlardan biri olan hipertansiyonla savaşmada önemli bir adım olabileceğini bildirdi.

İLAÇ KADAR ETKİLİ

Araştırmayı yürüten London College Üniversitesi'nden Dr. Vimal Karani, sonuçları Avrupa Topluluğu İnsan Genetiği konferansında açıkladı. Danimarkalı araştırmacılar da kış aylarında, 5 ay boyunca D vitamini takviyesi almanın tansiyonu düşürmede, hipertansiyon ilaçları kadar etkili olabileceğini belirtti. Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon insanın D vitamini eksikliğine maruz kaldığı tahmin ediliyor. Sorunun çok yaygın olmasına rağmen özellikle kalp hastalıkları açısından bir risk faktörü olarak çoğu zaman hekimler tarafından dikkate alınmadığı da bilinen bir gerçek... D vitamini düzeyindeki düşüş, özellikle sağlıksız ve hareketsiz yaşayan bireylerde daha sık görülüyor. D vitamini en iyi şekilde güneşten alınıyor. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerden de alınan D vitamini, aynı zamanda bağışıklık sistemini, kemikleri ve dişleri güçlendiriyor, ayrıca kalsiyum emilimini artırıyor.

'70 yaşın üstünde etkili olabilir'

Prof. Dr. Aykan Canberk (Farmakoloji Uzmanı):
D vitamini bir hormon gibi davranarak, damar duvarı düz kas hücrelerine kalsiyum girişini azaltıp damar duvarının gevşemesini artırabilir. Bu da damar içi direncin azalmasına ve dolaylı olarak kan basıncının kontrolüne yarar sağlayabilir. Yapılacak geniş çalışmaların sonuçları da beklenmelidir. Ancak 70 yaşın üzerindeki yaşlı hastalarda günde 5 damla D vitamini damlaları etkili olabilir.

'Yaşam tarzı değiştirilmeli'

Doç. Dr. Özlem Batukan Esen (Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü):
Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, D vitamini eksikliğinin sadece kemik sağlığını olumsuz yönde etkilemediğini, aynı zamanda insanı kalp ve damar hastalıklarına yatkın hale getirdiğini gösteriyor. D vitamini eksikliği hipertansiyonun gelişmesine katkıda bulunan bir risk faktörüdür. Kalp damar hastalıklarından korunmak için yıllardır verilen yaşam tarzı değişikliği önerilerinin, vitamin D eksikliğinden korunmada da gerekli olduğu bilinmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek tansiyonun ilacı D vitamini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN