Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıdıka'yı hayata bağlayan buton

Giriş Tarihi: 21.6.2013

Adana'da yıllarca şiddet ve tehditlerine maruz kaldığı sevgilisinin "hasta" raporuyla serbest kalması üzerine Sıdıka Çetinalp'e, polis koruması ve panik butonu verildi. Talihsiz kadın "Ölüm korkusundan bir nebze de olsa uzaklaştım" dedi

Sıdıka Çetinalp'in dram yüklü öyküsü, 10 yıl önce âşık olmasıyla başladı... 36 yaşındaki genç kadın, ailesinin onay vermediği otobüs muavini Fırat Ç. ile kaçarak evlendi. Ancak gördüğü şiddete dayanamayan 1 çocuk annesi Çetinalp, 2009'da eşinden ayrıldı. Baba evine sığınmak isteyen genç kadın, emekli astsubay babası tarafından evden kovuldu. Çocuğuyla sığınma evine yerleşen ve bu süreçte bir pastanede çalışmaya başlayan Çetinalp, Battal S. ile tanışarak birlikte yaşamaya başladı. Bu birliktelikten de 2 çocuk dünyaya getiren genç kadın, iddiaya göre eşi tarafından fuhuş yapmaya zorlandı. Karşı çıkınca da dayak, tehdit ve hakaretlerin ardı arkası kesilmedi. Hayatı kararan Çetinalp, geçen yıl evi terk ederek sığınma evine yerleşti, çocukları da Sevgi Evleri'ne gönderildi.

'YA DÖNECEKSİN YA ÖLECEKSİN'
Ancak Battal S., kendisini terk eden Çetinalp'in peşini bırakmadı. Eve dönmeye ikna edemediği Çetinalp'i, "Ya sen eve döneceksin ya da ben seni öldüreceğim" diye tehdit etmeye başladı. Sürekli genç kadını takip eden Battal S., Çetinalp'e defalarca şiddet uyguladı. Son olarak otomobille kaçırıp, öldüresiye dövdükten sonra boş bir tarlaya attı. Kanlar içinde bulunup hastaneye kaldırılan talihsiz kadın ölümden döndü. Çetinalp'in şikayeti üzerine Battal S. hakkında 5 ayrı dava açıldı. 4 davada para cezasına çarptırılan Battal S., "yaralama" davasında ise "şizofren" raporu sundu. Battal S.'ye cezai ehliyeti bulunmadığı gerekçesiyle ceza verilmedi. Sanığın, yüksek güvenlikli bir sağlık kurumunda tedavi altına alınmasına karar verildi.

MUTLULUK POZU

Ancak tehditlerden kurtulamayan talihsiz kadın, yetkililerden panik butonu ve koruma talep etti. Çetinalp'in durumunu öğrenen Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi harekete geçti. Aile Mahkemesi'nden 6 aylık koruma kararı ve panik butonu verilmesi kararı çıktı. Kararla birlikte butona kavuşan Sıdıka Çetinalp, "Bir nebze de olsa kendimi güvende hissediyorum. Sesimi duyup, bana yardımcı olan bakanımız Fatma Şahin ve diğer yetkililere teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıdıka'yı hayata bağlayan buton
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN