Giriş Tarihi: 21.6.2013 11:00

logosu oldu bakın niye?

Yaz Gündönümü kalktı Google logosu oldu. Özel yapılan doodle bakın neyi anlatıyor.
21 Haziran tarihine denk gelir. Çünkü bu tarihte Yaz Gündönümü yaşanır. Kuzey yarımkürede Yaz Gündönümü olurken, Güney Yarım küredeyse Kış Gündönümü cereyan eder.
Yaz Gündönümü tam bugün yengeç dönencesine ulaşır ve güneşin ışıkları dünyamıza tam da 90 derece açı ile düşer.
Yaz Gündönümü bu nedenle yaz mevsiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Bu tarihten sonra en uzun gündüzleri yaşamaya başlayacağımızı bilin. Yaz Gündönümü nedeniyle geceler de kısalacak.

YAZ GÜNDÖNÜMÜ
Yaz Gündönümü olan 21 Haziran gününden itibaren eğer tatile daha kuzeye giderseniz gündüzlerin daha da uzadığını göreceksiniz. Mesela Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde hava gece yarısı 2 gibi kararır. Neredeyse hiç gece olmaz bugünlerde. Yaz Gündönümü nedeniyle o ülkelerde "beyaz geceler" olarak tabir edilir bu tarihten itibaren 2-3 aylık süre…
Yaz Gündönümü tarihi olan 21 Haziran'da, yani bugün sokağa çıkınca bakın en kısa gölge bugün yaşanır. Normale göre gölgenizin iyice kısaldığını Yaz Gündönümü olan bugün göreceksiniz. Yarından itibaren gölge boyunuz milim milim uzayacak.

YAZ GÜNDÖNÜMÜ 21 HAZİRAN
Yaz Gündönümü Güney Yarımküre'de ise tam tersi etki yaratıyor.
Yaz Gündönümü olan 21 Haziran tarihinde orada da kış yeni başlıyor. En uzun gece tam 21 Haziran'da yaşanırken, devam eden 2 ay boyunca neredeyse gündüz hiç olmuyor.
Peki hep Yaz Gündönümü 21 Haziran'a mı denk geliyor derseniz, hemen söyleyelim, hayır! Mesela geçen yıl Yaz Gündönümü 20 Haziran'a denk gelmişti.
Yaz Gündönümü Google oldu derken niye olduğunu böylece sizlere anlatmış olduk. Bugünkü Yaz Gündönümü doodle'ını Christoph Niemann adlı sanatçı yaptı. Doodle üzerinde hareket eden bir çok dalga ve denizde insanlar şeklinde bir görüntü içeriyor.
Dünyanın diğer yarısı olan Güney yarımkürede ise Google sitesini açınca farklı, atkılı, kaşkollu, örgülü, yünlü bir doodle çıkıyor insanların karşısına. Yaz Gündönümü doodle için Google sana bravo.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz Gündönümü Google doodle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN