Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En çok intihar olayının görüldüğü şehir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de en yüksek intihar oranına sahip Uşak'ta intihar vakalarının nedenleri araştırılıyor.

Giriş Tarihi: 22.6.2013 16:25
Uşak Halk Sağlığı Müdürü Hasan Kaya yaptığı açıklamada ildeki intihar olaylarının azaltılmasına yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre kaba intihar hızı yüz binde 8,54 ile en yüksek intihar oranına sahip Uşak'ta intihar vakalarının azaltılması yönünde çok yönlü çalıştıklarını ifade eden Kaya, intihar olaylarının pek çok faktörü olduğunu, bu faktörlerin ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini belirtti.TÜİK verilerine göre yüz bin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade eden kaba intihar hızının Türkiye ortalamasının 2012 yılında yüz binde 4,29 olarak gerçekleştiğini, Uşak'ta bu rakamın yüz binde 8,54'e ulaştığını dile getiren Kaya, intihara teşebbüs edenlerin büyük çoğunluğunun kadın, ölümle sonuçlanan intihar olaylarında ise erkeklerin ölüm oranının kadınlara nazaran çok yüksek olduğuna işaret etti.

Kaya şunları söyledi:

"İntihar olaylarının birçok sebebi olabilir. Tüm nedenleri ortadan kaldırmak elbette mümkün değil. Biz intihar nedenlerini ayrı ayrı belirleyerek, önlenebilir nedenler üzerinde çalışarak bu oranları minimize etmek gerektiğini düşünüyoruz. Unutmamak gerekir ki intihar bir çözüm yolu değildir, aksine çözüm yollarını kapatan bir engeldir. Hiçbir neden öz kıyımı gerektirmez. Sorunların temeline inilip toplumda gelişen bu duruma müdahale etmek gerek. İntihara eğilimi olan kişilerin saptanması, gerekli değerlendirme ve müdahalelerin zaman kaybetmeden yapılması önemli. Uzman psikologlarımızla intihar olaylarını azaltmaya yönelik proje hazırlıyoruz. "

Toplumsal duyarlılığı artırmak gerekli

İntihar olaylarının önlenmesi için toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini söyleyen Hasan Kaya, intihara teşebbüs eden vatandaşların uzman psikologlar tarafından takip edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Psikolojik sorunları bulunan kişilerin yakınlarının daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Kaya, "Ailesinde psikolojik sorunu bulunan vatandaşlar, değişik dönemlerde bu kişileri sağlık kuruluşlarına götürerek muayene ettirsin. İntihar dürtüsünün altında pek çok neden olabilir. Önemli olan bu nedenleri ortadan kaldırmak. Ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşayan kişiler en yakın sağlık birimine ulaşmalı" dedi.

Uşak'ta il genelinde son üç yılda intihar ve intihara teşebbüs sayısı ise şöyle:

2011 2012 2013 (ilk 5 ay)

İntihar 18 27 3

İntihara Teşebbüs 345 406 195

Toplam 363 433 198
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çok intihar olayının görüldüğü şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN