Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seda Sayan'a 'piliç' tazminatı

5 yıl önce piliç reklamında seslendirme yapan Seda Sayan fotoğraflarını hâlâ reklamlarında izinsiz kullanan şirkete açtığı davayı kazandı. Firma Sayan'a 50 bin TL ödeyecek

Giriş Tarihi: 22.6.2013
Şarkıcı Seda Sayan, bir tavukçuluk şirketine açtığı tazminat davasını kazandı. Süreç, Sayan'ın 5 yıl önce bir piliç reklamında seslendirme yapmasıyla başladı. CP Standart Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ., seslendirmenin dışında Sayan'ın izni olmadan alınan fotoğrafıyla domates, biber, salatalık gibi değişik sebzelerden oluşturulan grafik çalışmayı metro ve tramvay duraklarında kullandı. Aynı görsel materyalle oluşturulan animasyon ise internet sitelerinde kullanıldı. Bunun üzerine Sayan, sözleşmeye aykırı davranmakla suçladığı şirkete İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde 250 bin liralık dava açtı. Sözleşmede Sayan'ın kişilik haklarına aykırı, onur kırıcı hiçbir görüntü ve sesin yayınlanmaması yazdığı halde, davalı şirketin sözleşmeye aykırı davrandığı iddia edildi. Yargılama sürecinde ilgili reklam panolarında yer alan fotoğraflar ve reklam filmi delil olarak sunuldu. Davalı CP, Sayan'ın dublaj çalışmalarında reklam filminin mevcut ve son halini gördüğünü, en son şekliyle yayımlanacağını Sayan'ın bildiğini ve hiçbir çekince ileri sürmeksizin kendisiyle ilgili bölümü kabul ettiğini iddia ederek davanın reddini istedi.

BİLİRKİŞİ İKİ KEZ İNCELEDİ

Reklam sektöründe uzman bilirkişi, Sayan'ın haklı olduğunu ve CP'nin Sayan'a 12 bin lira ödemesi gerektiğini rapor etti. İkinci bilirkişi ise tazminat miktarının 50 bin lira olması gerektiğini belirtti. Mahkeme 4 yıldır süren yargılama sonunda, ikinci raporu esas alarak firmanın Sayan'a 50 bin lira tazminat ödemesine hükmetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 30 Nisan'da yayımlanan ilamında, mahkemenin verdiği kararı onadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seda Sayan'a 'piliç' tazminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN