Varislere buharlı tedaviyle çözüm

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Dünyanın 5 yıldır uyguladığı "Buharla Varis Tedavisi"ni Türkiye'de ilk kez Doç. Dr. Yusuf Kalko ve ekibi gerçekleştirdi. Kalko, "Klasik yöntemin yan etkilerinden de koruyor" dedi

Avrupa'da ilk olarak kanser tedavilerinde kullanılan, daha sonra varisler için uygulanan 'Buharla Varis Tedavisi' önceki gün İstanbul'da da başarılı sonuç verdi. Bugüne kadar ameliyat ve lazerle yapılan varis ameliyatları şimdi buharla yapılmaya başlandı. Buharla tedavi tekniğini Fransa'dan Dr. Rene Milleret'nin öncülüğünde gelen bir ekiple önceki gün üç hasta üzerinde yapan Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko, "Başarılı sonuç aldık" diyerek müjdeyi verdi. Damarın içine steril sıcak su buharı püskürtülerek uygulanan yöntem klasik tekniklerin yan etkilerinden de koruyor. Herkese rahatlıkla uygulanabilen, 'Buhar Tedavisi' yarım saat gibi kısa bir sürede tüm varis sorunlarını ortadan kaldırıyor. Çoğunlukla bacaklarda görülen bir damar hastalığı olan varisler, 20 yaş ve üstü her 100 kadından 60'ında görülüyor. Genetik faktörler göz önünde bulundurulduğunda görülme oranı artan bu hastalık kadınların yanı sıra erkeleri de tehdit ediyor" dedi. Kanser tedavilerinde denenen yöntemin 2008'de varis tedavileri için onay aldığını belirten Kalko şöyle konuştu: "Su buharı yöntemi lazere göre yan etkileri çok daha az bir yöntem. Hastayı yatırmadan, iki saat sonra taburcu edebiliyoruz. Fransa'dan gelen konusunda uzman doktorlarla birlikte üç hasta üzerinde uygulama yaptık ve başarılı sonuç elde ettik. Erkeklerin bacaklarında olan tüyler varislerin görünmesini engelliyor. Kadınlarda görünmesinin nedeni ise ağda. Erkekler renk değişikliği, kaşıntı, yara olmadan hastalığı önemsemiyor ve doktora gitmiyorlar. Hastalığa dar pantolon, uzun topuklu ayakkabı, hareketsiz yaşam, kabızlık, gebelik, kan dolaşımı gibi faktörler neden oluyor." Minimal İnvaziv damar cerrahisi ameliyatlarını başarıyla uygulayan Kalko, bunlara "Buhar Tedavisi" ni de eklediklerini ifade etti. Varis tedavisinde ameliyat kararı alınmış hastalar için, yeni tedaviyi son derece konforlu bir teknik olarak yorumlayan Kalko, "İşlem steril ortamda, lokal ya da genel anestezi altında yarım saatte tamamlanıyor ve aynı gün taburcu ediliyor. Özellikle ince çaplı ve eğrilikler olan damarlarda da uygulanabilir olması büyük avantaj sağlıyor" dedi.

BİR AY VARİS ÇORABI

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Doç. Dr. Yusuf Kalko, "Hastaların uygulamadan sonra yaklaşık 1 ay süre ile varis çorabı kullanmaları gerekiyor. Varislerin tekrarlamasından kaçınmak için de öncelikli olarak hareketli yaşamı tercih etmek, bol su tüketmek, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, güneşten korunmak, topuklu ya da dümdüz ayakkabıların yerine hafif topuklu ayakkabıları tercih etmek, düzenli olarak bacaklara soğuk su ile masaj yapmak ve uyurken bacakların en az 10 santimerter yüksekte olmasına dikkat edilmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varislere buharlı tedaviyle çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN