Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirli hava, otizm riskini katlıyor...

ABD'li uzmanlar 1989'dan itibaren 116 bin doğum kaydını inceledi ve otistik doğan bebeklerle hava kirliliği arasında doğrudan bağlantı saptadı. Hava kirliliği otizm riskini 2'ye katlıyor

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Hamilelikte maruz kalınan hava kirliliği, bebekte otizmin riskini 2 katına çıkarıyor. ABD'deki Harvard Halk Sağlığı Okulu'nda görevli uzmanlar havada benzin, cıva, kurşun, magnezyum ve metilen klorid seviyesinin artmasının çocuklarda otizm riskini kayda değer şekilde arttığını belirtti. Araştırmaya öncülük eden Andrea Roberts araştırmada saptanan verilerin hava kirliliği ile otizm arasında güçlü bir korelasyon olduğunu gösterdiğini kaydetti. Bu çalışmanın otizm ile hava kirliliği arasındaki bağı kuran en geniş araştırma olduğunu belirten uzmanlar hava kirliliğinin fetusa zarar verdiğine işaret ediyor.

DİZEL OLUM SUZ ETK İLİYOR

Uzmanlar 1989'dan başlayarak 116 bin 430 kaydı inceledi. Bu kadınlar arasında 325 kadın otist çocuk dünyaya getirdi. Uzmanlar ardından otizm ile doğum yerindeki hava kirliliği seviyesi arasındaki bağlantıyı incelendi. ABD Çevre Koruma Ajansı'nın verileri baz alınarak yapılan çalışmada gelir, eğitim ve sigara gibi faktörler de değerlendirmeye alındı. Uzmanların yaptığı değerlendirmede otizmin gelişmesinde dizel yakıtın çok olumsuz tesir ettiği belirtti. Dizel partiküllerinin içindeki zehirli kimyasalların ayrıca kanser tehlikesi de yarattığı ifade edildi.

Uyarı için elde yeterli veri yok
Prof. Dr. İbrahim Bildirici/Acıbadem Hastanesi Perinatolog: Metaller ve diğer hava kirliliği etkenlerinin gebe kadın ve yeni doğanlardaki kan düzeylerine bakılması bunların otizmde rol oynadığının kanıtlanabilmesi için gereklidir. Ancak bundan sonra gebelerin spesifik maruziyetini azaltacak müdahaleler planlanabilecektir. Bizim ülkemizde de hava kirliliği verilerinin ciddi şekilde değerlendirilmesi ve gerekli durumlarda tedbir alınması şarttır.

Sigara egzozdan bile zararlı
Prof. Dr. Hilal Mocan/Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı: Otizmin çevre kirliliğiyle bağlantılı olabileceğini biliyorduk, böylece kanıtlanmış oldu. Bence tüm hamilelerin ve çocuklarının ev değiştirmesi imkânsız. Ama çocuk evde daha uzun süre kalacağı için esas evin içi temiz tutulmalı, evde asla sigara içilmemeli. Sigara dumanı hamileler ve çocuklar için dizelden ya da egzozdan kat kat daha zararlı. Dışardaki havayı temizlemek icin ormanları, yeşilliği korumalıyız.

Hücrelerin ölmesine yol açar
Doç. Dr. Serdar Dağ/Nörolog Hava kirliliği anneye toksik etki yapar. Özellikle ağır metaller hücrelere zarar vererek hücrelerin yıpranmasına hatta ölmesine sebep olur. Devamlı kirli hava ile temas halinde olan gebelerin çocuklarınında bu toksik ve zararlı ortamdan etkilenmemesı düşünülemez. Hava kirliliğine çok fazla maruz kalan gebelerin çocuklarında hasar olasılığı çok fazladır. Bu durumda başka hastalıklar da görülür.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirli hava, otizm riskini katlıyor...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN