Bir tabak armut hayatını değiştirdi

Giriş Tarihi: 24.6.2013 12:35 Güncelleme Tarihi: 24.6.2013 12:45

Trabzon'un önemli turizm merkezlerinden Uzungöl'ü ziyaret eden Suudi iş adamı İzzet Muhammed Cündi, mısır satın aldığı Mustafa Karagöz'ün kendisine armut ikramında bulunmasından duyduğu mutluluğu, Karagöz ve eşine Umre ziyareti hediye ederek gösterdi.

Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesini eşi ve oğlu ile geçen yıl temmuz ayında ziyaret eden Cündi, beldede gezdiği sırada Uzungöl'ün kıyısında eşi ile birlikte geçimini mısır satarak sağlayan Mustafa Karagöz'den mısır satın almak istedi.

Karagöz, mısırların henüz pişmediğini belirterek, bir süre beklemesini istediği Cündi'ye tezgahında sattığı armutlardan ikram etti. Daha sonra pişen mısırlardan satın alan Cündi hem mısırın hem de armudun parasını ödemek istedi.

Karagöz, Arapça bilmediği için güçlükle anlaştığı Cündi'ye, armudu kendisini beklettiği için ikram ettiğini ve bundan dolayı da para kabul etmeyeceğini söyledi.

Cündi, bir süre sohbet etmeye çalıştığı ve hac görevini yerine getirmediğini öğrendiği Karagöz'e, eşi ile birlikte Umre'ye gitmek isteyip istemediğini sordu. Karagöz'ün, Umre'ye gitmek istediğini ancak ekonomik nedenlerle böyle bir imkanı bulunmadığını belirtmesi üzerine, cep telefonu numarasını alarak Umre organizasyonu yapan bir şirkete ulaştırdı.

Bir süre sonra şirket görevlileri Karagöz ile iletişime geçerek, Cündi'nin davetlisi olarak eşi ile birlikte 22 gün Umre ziyareti yapabileceklerini bildirdi. Aldığı habere önce inanmayan Karagöz, daha sonra hazırlıkların tamamlanmasıyla ocak ayında Umre'ye giden ilk kafile ile birlikte yola çıktı. Karagöz ve eşi, Cündi'nin davetlisi olarak 22 gün kutsal mekanları ziyaret etme ve ibadet yapma imkanı buldu.


"KENDİ İMKANLARIMIZLA UMRE ZİYARETİ YAPMAMIZ ZOR OLACAKTI"

Memur emeklisi iki çocuk babası Mustafa Karagöz, Cündi'nin Umre davetini hayretle karşıladığını söyledi.

Uçağa binene kadar yaşananlara inanmadığını anlatan Karagöz, "Allah'u teala bize orayı görmeyi nasip etti. Beytullahı ziyaret etme imkanı bulduk. Bize nasip olmasına aracı olan Hacı İzzet efendiye çok teşekkür ediyorum. Sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Karagöz, Cündi ve ailesiyle Umre'de görüşme imkanı bulduklarını da ifade ederek, "Umre arkadaşlarımız yaşadığımız bu olaya önce inanmadılar. İzzet efendi, bizi orada ziyaret edince ancak inandılar. Bize çeşitli hediyeler verdi. Oradaki ihtiyaçlarımızı gidermek için de 2 bin riyal verdi" diye konuştu.

Cündi'yi ve ailesini Uzungöl'e davet ettiğini vurgulayan Karagöz, "Biz de Hacı İzzet efendiyi ve ailesini misafir etmek istiyoruz. Kendi imkanlarımızla Umre ziyareti yapmamız zor olacaktı. Para sıkıntımız olduğu için belki de Umre gerçekleştiremeyecektik. Allah nasip etti, kendisi de vesile oldu. Gerçekten inanılmaz bir şey. İkram edeceğim bir armudun karşılığında Umre'ye gideceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi.

Mustafa Karagöz'ün eşi Hatice Karagöz ise eşinin ikramı sayesinde Umre fırsatı bulduklarını belirterek, "Allah ibadetimizi kabul eder inşallah. Allah, herkesi de oralara nasip etsin. Gitmeden o kutsal yerlerin güzelliği, değeri anlaşılmaz onun için gitmek gerekir. Bize bu imkanı sağlayan Hacı İzzet efendiye çok teşekkür ediyoruz, Allah ondan razı olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tabak armut hayatını değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN