Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3'üncü kalple yeni hayata

Kalp yetmezliği bulunan 39 yaşındaki Ayla Kıray'a 5 yıl içinde ikinci kez kalp nakli yapıldı. Sağlığına kavuşan Kıray, "Kalbim değiştikçe duygularım da değişiyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Bursa'da 2000 yılında doğum sonrası bayılma ve çabuk yorulma şikayetleriyle birkaç kez hastaneye giden Ayla Kıray'a, bu durumun heyecandan ve psikolojik nedenlerden kaynaklandığı söylendi. Şikayetleri giderek artan 39 yaşındaki Kıray'a, Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucu kalp yetmezliği tanısı konuldu. 2007'de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran Kıray, 9 ay kalp yetmezliği tedavisi görmesine rağmen, durumu kötüleşince kalp nakline karar verildi. Organ bekleme listesine alınan Kıray'a, hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Beyazıd ve ekibi tarafından, 17 Şubat 2009'da motosiklet kazasında ölen 21 yaşındaki bir gencin kalbi nakledildi. Düzenli olarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kontrolden geçmeye başlayan Kıray, 6 ay önce nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle hastaneye başvurdu. Yeniden kalp yetmezliğine yakalanan ve yapılan ilaç tedavisine rağmen durumu yine kötüye giden Kıray, ikinci kez kalp nakli listesine alındı. Gün geçtikçe ümidini yitirmeye başlayan Kıray'a müjdeli haber geçen 15 Haziran'da geldi. Beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 39 yaşındaki bir kadının kalbi, başarılı bir operasyonla Kıray'a nakledildi.

'ÇOK GENÇ HİSSEDİYORUM'
Üçüncü kalbiyle hayata yeniden tutunan Ayla Kıray, "Bütün acı ve sıkıntılara rağmen yaşamak güzel şey. İlk nakledilen kalp bir erkeğindi ve çok farklı duygular içindeydim. Şimdi ise bir kadın kalbi nakledildi. Kalbim değişince, duygularım da değişti. Kendimi çok genç ve dinç hissediyorum" dedi. İki kez kalp nakli yaptığı Kıray'ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Beyazıd, "Hastamız Ayla Kıray çok şanlı bir insan. Bugüne kadar bedeninde 3 farklı kalp taşıdı. Bir insanın hayatı süresince 3 farklı kalbe sahip olması oldukça nadir görülen bir durum. Kalp yetmezliği dünyadaki en önemli ölüm sebeplerinin başında geliyor. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, tüm ölümlerin yüzde 30'u kalp yetmezliğinden kaynaklanıyor. Türkiye'de beş bin civarında kalp yetmezliği hastası vardır. Bu hastaların sadece 350'si Sağlık Bakanlığı bekleme listesinde. Bu yılın ilk 6 ayı içinde bu hastaların 32'sine nakil yapıldı. Bu da yüzde 10 gibi çok düşük bir rakam" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3'üncü kalple yeni hayata
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN