Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Keşke kızımızı geri alsaydık'

Giriş Tarihi: 27.6.2013

Töre infazına kurban giden 18 yaşındaki Dilan'ın babası, "Keşke kızımı geri alsaydım" dedi. Acılı anne ise "Olay günü kızımı aradık ama telefona cevap vermedi" diye konuştu

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen 20 günlük gelin Dilan Doğan'ın ailesinin gözyaşları dinmiyor. 17 Haziran günü, aynı zamanda teyzesinin oğlu olan kocası Selçuk Doğan tarafından bıçaklanarak öldürülüp boş bir araziye gömülen Dilan'ın ailesi, kızlarının başına gelenlere seyirci kalmanın pişmanlığını yaşıyor. Evinde taziyeleri kabul eden baba Şirin Doğan, "Kızım annesine, eşinden şiddet gördüğünü söylemiş. Hatta 'babama söyle beni kurtarsın, artık dayanamıyorum' demiş. Akraba olduğumuz ve yuvalarının yıkılmasını istemediğimiz için konuşarak çözüm aradım. Damadıma ve ailesine, 'bir daha şiddet uygularsanız kızımı geri alırım' dedim. Onlar ise şiddet uygulamadıklarını, her ailede olduğu gibi ara sıra küçük tartışmalar yaşandığını söylediler. Ben de inandım. Bir iki gün sonra ölüm haberini aldık. Keşke kızımı annesine dert yandığı zaman geri alsaydım. O zaman hayatta olacaktı. Kızımı böyle bir vahşete nasıl kurban ettiler aklım almıyor. Lanet olsun böyle akrabaya" dedi.

'KIZIMA NASIL KIYDILAR'
Gözyaşları dinmeyen anne Nazile Doğan ise "Öleceği sanki içime doğmuştu. Sürekli şiddet gördüğü için olay günü akşamı kızımla konuşmak istedim. Eşim telefon etti. Ama kızım telefona cevap vermedi. Kızım, evlendikten birkaç gün sonra bana, kocasının kendisine iftiralar ve ağza alınmayacak hakaretler etmeye başladığını anlatarak, 'Anne her gün dayak yiyorum. Eve kilitliyorlar. Beni kurtarın' dedi. Aralarının düzeleceği umuduyla kızıma nasihatlerde bulundum ama durumu babasına da anlattım. Babası da damadımız ve ailesiyle konuştu. Ama kızıma şiddet uygulamaya devam ediyorlarmış. Ayrıca damadım iktidarsızmış ve kızımla birlikte olamamış. Bu durumunu hazmedememiş ve kimse duymasın diye kızımı öldürmüş olabilir. Bu durumu savcıya da anlattım. Gözüm arkada kalmasın diye kızımı akrabamla evlendirdim. Ama onlar kızıma kıydılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Keşke kızımızı geri alsaydık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN