Göğüs kanserine karşı ilaç kalkanı

İngiltere'de 100 bin kadınla yapılan araştırma, 5 yıl ilaç alarak meme kanserinden korunabileceğini ortaya koydu. Angelina Jolie'den bu yöntemi anlatması isteniyor

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Ailesinde meme kanseri bulunanların bu hastalıktan ilaçla yüzde 50 korunduğu açıklandı. Göğüslerini tedbir için aldıran oyuncu Angelina Jolie ve televizyon yıldızı Sharon Osburne'un da bunu insanlara anlatması isteniyor. İngiltere ve Amerika'da devlet tarafından bu ilaçların ödemesi yapılırken, Türkiye için de tartışmalar başladı.

TRAVMA YAŞANMIYOR
İngiltere'deki National Institute for Health and Care Excellence (NICE), ailesinde kanser bulunan 100 bin kadınla araştırma yaptı. Verilere göre beş yıl süreyle tamoksifen ilacı alındığında, hastalığa yakalanma riski artmış menopoz sonrasındaki kadınların yaklaşık yüzde 50'sinde meme kanseri riski azalma gösterdi. Yine beş yıl süreyle raloxifene almanın da meme kanseri riskini yüzde 38 oranında azalttığı saptandı. Bu tedavinin geliştirilmesine yardımcı olan Manchester'daki St. Mary's Hastanesi Genetik Danışmanı Prof. Dr. Gareth Evans, "Bu tedavinin en güzel tarafı, kadınlar radyoterapi ve kemoterapi travmasını yaşamak zorunda kalmıyor" dedi. Prof. Evans, menopoz sonrasında kadınların beş yıldan daha uzun süre tamoksifen almaları halinde ise damar tıkanıklığı veya rahim kanseri gibi risklerin oluşabileceğine işaret etti. Angelina Jolie ve Sharon Osburne'un öncülük edip ameliyata alternatif bu tedaviyi anlatmaları isteniyor.

Tehlikeyi engelleyebilir

Doç. Dr. Kadir Savan (Medical Park Bahçelievler Hastanesi): Genetik olarak meme kanserine yatkınlık olanlarda kontrollü şekilde kullanılarak risk engellenebilir. Meme kanseri östrojen hormonuna bağlı olarak gelişir. Tamoksifen ise anti-östrojendir. Rahim dokusunu aşırı uyardığı için kalınlaşmaya veya rahim kanseri neden olabilir. Ailesinde meme kanseri olanlara bu ilacı önceden verdiğimizde faydası olduğunu biliyoruz. Biz de Türkiye'de hastalarımıza bu tedaviyi uyguluyoruz.

Yüzde 50 azaltıyor

Doç. Dr. Taflan Salepçi (Özel Universal İtalyan Hastanesi): Tamoksifen hormon tedavisi ilacıdır. Biz başka ilaçları da bulduk ama şu an standart olarak kullanılan ilaçlardan biri. Menopoz öncesi, kadınlarda kullanımı tartışmalıydı. Menopozdan sonra kullanılıyordu. Şimdi her ikisinde de kullanılıyor. Hiç memesinde problemi olmayan hastalarda faydası kanıtlanmıştır. Tamoksifen, pozitif reseptör meme tümörlerinin gelişimini önlüyor. Yüzde 50 meme kanseri gelişimi ihtimalini azaltıyor. Negatif ise zaten tamoksifen alsa da ortaya çıkacağı için onda faydalı olamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğüs kanserine karşı ilaç kalkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN