Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Refiye'ye aynı anda 6 birden

Giriş Tarihi: 29.6.2013

Gardner sendromu ile boğuşan ve tedavi için ABD'ye gönderilen Refiye Yılmaz'a 25 gün sonra aynı anda 6 organ birden nakledilecek. Refiye dünyada bu ameliyatı geçiren 2'nci hasta olacak

Milyonda bir görülen Gardner sendromuna yakalanan ve Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi için Amerika'daki Miami Jackson Memorial Hastanesi'ne gönderilen Refiye Yılmaz'dan mutlu haber geldi. ABD'deki tedavisi sırasında ince bağırsağın dışında 5 nakil daha olması gerektiği anlaşılan Refiye için gerekli tüm organlar bulundu. Genç kız, 25 gün sonra aynı anda mide, pankreas, karaciğer, böbrek, kalın bağırsak ve ince bağırsak nakli olacak. Takılan ince bağırsağı ise dışarı çıkarılarak bir yıl bu şekilde yaşayacak. Nakil sonrası enfeksiyon kapmaması için tedavisi devletin kiraladığı evde devam edecek. Operasyondan 6 ay sonra Türkiye'ye gelecek olan genç kız, yaklaşık bir yıl sonra bu kez ince bağırsağının içeri alınması için yeniden bu ülkenin yolunu tutacak.

KARDEŞİ BEBEK BEKLİYOR

Amerika'da annesi Esma Yılmaz ile kalan 24 yaşındaki Refiye, "Bir nakil olacaktım 5 organ daha çıktı. Doktorlarım, aynı anda 6 nakil olan dünyada ikinci Türkiye'nin ise ilk hasta olacağımı söylüyor. Tek isteğim bir an önce sağlığıma kavuşup ülkeme dönmek. Şu sıralar babamın yanıma gelmesini çok istiyorum. Dört gözle vizesinin çıkmasını bekliyoruz. Onu çok özledim, çok ihtiyacım var" diyor. Baba Mustafa Yılmaz ise şunları anlatıyor: "Tüm bu süreç, Refiye'ye takılan organların vücuduna uyum sağlaması halinde işleyecek. Her şeyin yolunda gideceğine inanıyorum. Kızım ve eşimle, her akşam internet üzerinden görüntülü konuşuyoruz. Bu şekilde özlem gideriyoruz. Bana 'Baba iyi olacak mıyım' diye sorup duruyor. 'Milyonlarca insanın duası seninle korkma' diye rahatlatmaya çalışıyorum. Vizem çıkar çıkmaz onların yanına gideceğim. Bir kızım daha var o da doğum yapmak üzere. Onun yanında da olmam gerekiyor. Bu süreç hepimizi çok yıprattı."

GARDNER SENDROMU NEDİR?

Gardner sendromunda tümörler, kalın bağırsakta çok sayıda poliplerle seyreden ve hayatı tehdit eden komplikasyonlar yaratıyor. Çok saldırgan olan tümörler, mezenter damarları sarıp hızla büyüyor. Patolojik sınıflamalara göre iyi huylu tümör olarak kabul edilmelerine rağmen, çok hızla büyümeleri nedeniyle, kısa sürede yaşamı tehdit eder hale geliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Refiye'ye aynı anda 6 organ nakli birden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN