Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi'nin hanım ağası

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Bugün 87'nci Gazi Koşusu var. Koşacak 22 safkandan biri olan Lee Valley'in sahibi Müge Aracı "Atımla bağımız büyük" diyor

Türk at yarışlarının derbisi olarak gösterilen Gazi Koşusu öncesi heyecan dorukta. 22 yarış atının koşacağı yarış öncesi at sahipleri, atlarına gözü gibi bakıyor. Atların hastalanmaması için elinden geleni yapan at sahipleri nazar korkusuyla ise atlarını köşe bucak saklıyor. Antrenmanlar, kapalı kapılar ardında yapılıyor. Gazi Koşusu'na katılan en iddialı 4 atın sahibinin ise kadın olması dikkat çekici. Gazi Koşusu'nda atı Lee Valley yarışacağı için havalara uçan Vefa Harası'nın sahiplerinden Müge Aracı, "Atım Gazi'de yarışacak çok heyecanlıyım. Ben haramızdaki atların tüm doğumlarında yer alıyorum. Atlarımla doğumdan gelen bağım var. Gazi Koşusu'nda yarışacak atımla doğumda tanıştık. Onun biyolojik annesi olmasam da bağımız büyük. Doğumdan gelen bağımızı kullanıp, Gazi Koşusu'nu kazanacağımıza inanıyorum" diyor.

9 FAVORİ AT VAR

Yarışın favori atları Çakal Carlos, Lee Valley, Celerıtas, Forever QUICK, Fly By Me, Obıwan, Rude Boy, Pancar ve Vıllage Wind olarak gösteriliyor. Gazi Koşusu'na nasıl hazırlandıklarını sorduğumda ise Müge Aracı, "Hastalanmaması için atımın üzerine titriyorum. Seyisi neredeyse hiç başından ayrılmıyor. Ona verilen otlardan suyuna kadar her şeye dikkat ediliyor. Mikrop kapmaması, otların içine herhangi bir yabani ot girmemesi için özel reçeteyle besleniyor. Eğer yemine yabani ot karışır ise o zaman Allah korusun bağırsakları mikrop kapabilir. Nazar da çok önemli. Kem gözlerden atımın korunması için dua okumayı ihmal etmiyorum" diyor.

'ATLARIMIN ANNESİYİM'
Erkek at sahipleri ile kadın at sahipleri arasındaki farkı ise Müge Aracı şöyle açıklıyor: "Kadınlar duygusaldır. Atlar bunu çok iyi biliyor. Bir kadının atla ilgilenmesi atı sevmesi atı çok rahatlatıyor. Bu annelik duygusu ile eşdeğer . Haramızda 60'ın üzerinde atımız var. Ben her doğumda onların yanında olurum. Nöbet tutarım doğum anında. Doğumu izlerim. Benden güç alırlar. Her yeni doğan atın biyolojik annesi olmasam da onlarla kurduğum bağla annesi gibi hissettiririm. Atlarımla aramdaki bağ doğumla başlar. Gazi'de yarışacak, Lee Valley'in de doğumunda bulundum. Doğduğu günden beri onunlayım. Ne mutlu bana ki doğumda kurduğum bağ ile şimdi Gazi Koşusu'nda şampiyonluğa gideceğiz" dedi. Gazi Koşusu'nda Çakal Corlos'un sahibi Dicle Cemiloğlu, Celerıtas'ın sahibi Nurbiye Gülerce ve Frover Quıck'ın sahibi de Melis Kurtel Emin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi'nin hanım ağası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN