Parmak çocuklardan yeni hayat buluşması

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Denizli'de 30 prematüre bebeğin ailesi, bebekleri sağlığına kavuştuktan sonra bir araya geldi. Bebeklerin aileleri hislerini, "Çok zor günler geçirdik ama bu mutluluk tarifsiz" diye anlattı

Denizli'de bin 500 gramın altında dünyaya gözlerini açan prematüre 30 bebek, sağlıklarına kavuşmalarının ardından bir araya geldi. 'Parmak' bebeklerin aileleri de yavrularının hayata tutunma sevincini birlikte paylaştı. Denizli Devlet Hastanesi, prematüre bebek büyüten annelerin birbiriyle tanışmasını sağlayıp moral ve motivasyonlarını yükseltmek için farklı bir etkinliğe imza attı. Prematüre dünyaya geldikten sonra Denizli Devlet Hastanesi Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören 30 bebek ve ailesi bir araya getirildi. Kuvöze konulup günlerce doktor ve hemşirelerin yoğun çabasıyla hayata tutunmayı başaran minikler, buluşmaya anne ve babalarının kucaklarında katıldı.

'ÜMİDİMİZ YOKTU, ÇOK MUTLUYUZ'
Etkinliğe, 24 haftalıkken 700 gram ağırlığında doğan ve 3 aylık bir tedaviden sonra sağlığına kavuşarak taburcu olan Cemre Hopa Yılmaz ve ailesi de katıldı. Cemre bebeğin babası Besim Hopayılmaz, doğumun ardından kızlarını kaybetme korkusu yaşadıklarını belirterek, "Çok fazla ümidimiz yoktu. Hastanede 3 aylık bir tedavi süreci gelişti. Bu süreç bizim için büyük sıkıntıların yaşandığı bir zaman dilimiydi. Fakat şu an bebeğimiz kucağımızda. Çok mutluyuz. Denizli Devlet Hastanesi'ne çok teşekkür ediyorum" dedi. Etkinlikte, bebek ve anneleriyle birlikte doktorlar, hemşireler, hastane personeli de yer aldı. Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Tayman, yoğun bakımda tedavi gören bebekleri iyileştirip ailelerine kavuşturunca büyük mutluluk yaşadıklarını belirterek, "Tedavi sürecinde ailelerin de büyük katkıları oldu. Sabırla, umudunuzu kesmeden bize sonuna kadar güvendiniz. Biz de bebeklerimizi şuan burada görünce ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlamış olduk" diye konuştu.

'ÇEKTİKLERİNİZİN MÜKAFATI...'

Yenidoğan Uzmanı Dr. Osman Öztekin de prematüre bebeklerin takibinin zor olduğunu ve uzun bir süreç gerektirdiğini söyleyerek, "Sıkıntılı günler geçirdiniz. Geçirdiğiniz sıkıntılı günlerin mükâfatını da şu an kucaklarınızda duran çocuklarınızla almış oldunuz" diye konuştu. Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Kadir Gökhan Saçkan hastane hakkında bilgi vererek, "Ünitede 30 küvöz, 13 solunum cihazı bulunmakta, bebekler küvözde iken göz muayenesi, beyin ve kalp ultrasonografisi ve röntgen filmi çekilebilmekte, prematüre bebeklerin her türlü takip ve tedavisi yapılabilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmak çocuklardan yeni hayat buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN