72 yaşında, bölüm birinciliğiyle bitirdi

Sevinç Tuğ'un hayali üniversite okumaktı. Eşini kaybettikten sonra sınava girip kazandı ve 72 yaşında güzel sanatlardan mezun oldu

Giriş Tarihi: 2.7.2013
İstanbul'da dünyaya gelen Sevinç Tuğ, liseyi bitirdikten sonra subay olan eşiyle evlendi. Ama içindeki üniversite aşkını yenemeyince sınava girdi. Mimarlık fakültesini kazanan Tuğ, eşinin ricasıyla kaydını yaptırmadı. 1963'te ikinci kez girdiği sınavda puanı tıp fakültesine bile yetiyordu. Ama bu kez de annesinin engeliyle karşılaştı. 1988'de üçüncü kez niyetlendiyse de bu kez torununun prematüre dünyaya gelişi buna engel oldu.

11 TEMMUZ'DA KEP ATACAK

Sevinç Hanım eşini kaybettiğinde ise 68 yaşına gelmişti. Okuma hevesini paylaştığı yeğeninin teşvikiyle son bir kez dah sınava girmeye karar verdi. Torununun da desteğiyle hazırlandığı sınavı kazanan Tuğ, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne girdi. 28 kişilik sınıfın en sıradışı öğrencisi ve diğer öğrencilerin sevgilisi Sevinç Tuğ, Geleneksel Türk Sanatları Tezhip Ana Sanat Dalı Bölümü birincilikle bitirmeyi de başardı. 72 yaşındaki Tuğ, 11 Temmuz'da da kep atmaya hazırlanıyor.

28 torunum var artık
Eşini kaybettiğinde kendini büyük bir boşluğunu içinde bulduğunu anlatan Sevinç Tuğ, hislerini şöyle anlatıyor: "Okuluma ilkokula adımını atan bir öğrencinin heyecanıyla başladım. Arkadaşlarım da büyük destek oldu. Gördükleri her yerde sarılırlar, çay kahve ikram ederler, merdiven çıkarken koluma girerler. Artık 28 torunum oldu. Hayatımın en mutlu günlerini yaşadım ve kendimi daha genç hissettim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
72 yaşında, bölüm birinciliğiyle bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN