Gülenay yaşam savaşını kaybetti

Sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla 35 bin kişinin gönüllü verici olduğu ve İsrail'den temin edilen kordon kanının 6 an önce nakledilmesiyle hayata tutunan lösemi hastası Gülenay Gürbüz Elmacı, hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 3.7.2013 10:43 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 13:18
Türk Hava Yolları'nda kabin memuru olan Elmacı'nın doktoru Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Şahinur Dedeman Kemik İliği Nakli ve Kök Hücre Tedavi Merkezi'nden Prof. Dr. Ali Ünal, Elmacı'ya 6 ay önce İsrail'den getirilen kordon kanının nakledildiğini hatırlattı.Vücudun ilk başta nakledilen kanı kabul ettiğini belirten Ünal, "Ancak daha sonra reddetti. Bunun üzerine yeniden donör arayışına başladık. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi dünyadaki kordon kanı bankalarını taradı ancak uygun donör bulanamadı. Gülenay'ın vücudunda kemik iliği yetersiz kaldığı için vücut direnci azaldı. Bir hafta önce yoğun bakıma aldık. Çok üzgünüz, kemik iliği yetersizliğinden kaybettik. Bu üzücü olay bir kez daha Türkiye'nin bir an önce kordon kanı bankacılığını gündemine alması gerektiğini gösterdi" diye konuştu.

2011 yılında ERÜ'de kendisine akut lösemi teşhisi konulan Elmacı, tedavi edilmiş ancak nikahından iki gün sonra hastalığı nüksetmişti.

Hastalığından dolayı düğününü yapamayan Elmacı için sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla kampanyalar başlatılmıştı.

İlik nakli için birçok gönüllünün seferber olduğu Elmacı'ya uygun dönör bulunamaması üzerine diğer bir çözüm olan İsrail'den getirilen kordon kanı nakledilmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülenay yaşam savaşını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN