Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki ilin paylaşamadığı kebap

Tokat ile Sivas arasındaki kebap polemiği son buldu.

Giriş Tarihi: 5.7.2013 13:00
Tokat'ta Topçam Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kentlerin Kültür Buluşması programının konuğu Sivas oldu. Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi işbirliğinde düzenlenen etkinlikler Sivas Belediyesi Mehteran Bölüğü'nün yürüyüşü ile başladı. Behzat Bulvarı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yapılan yürüyüşte vatandaşlar mehteran ekibine ilgi gösterdi. Sivas Kongresi Delegasyonu Resim Sergisi'nin açılışının arından Sivas'ın öne çıkan tarihi ve kültürel marka değerlerinin yanı sıra el işi eserlerinin yer aldığı stantlar gezildi.

KEBAP POLEMİĞİ TATLIYA BAĞLANDI
Geçtiğimiz yıl Tokat ile Sivas arasında yaşanan kebap polemiği ile ilgili festival etkinlileri kapsamında konuşma yapan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Sivas'la Tokat arasında kebabın espri konusu olduğunu belirterek, 'Ama güzelde oluyor. Aynı ürünün iki ilde de seviliyor, tanınıyor olması önemlidir ama biz burada ' yedik' diyeceğiz. Tokat Kebabı yapan ustalarımıza teşekkür ediyorum' dedi.

Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek ise konuşmasında kebap polemiği konusuna değinmedi. Basın mensuplarının soruları üzerine açıklama yapan Başkan Çiçek, Sivaslı misafirlere Tokat kebabı ikram ettiklerini ifade ederek, 'Daha önce polemik konusu olmuştu ama bugünkü yemekte polemik konusu olmadı. Çünkü yemiş olduğumuz kebap nihayetinde Tokat kebabı idi. Bu tür konularda polemiğe girmeyi sevmeyen birisiyim. Bu tür isimleri bizim değil halkın vermesi gerekiyor. Türkiye'de herkes Tokat kebabı diyorsa tartışmaya fazla gerek yok' diye konuştu.

Tokat Valisi Mustafa Taşkesen de basın mensuplarının sorularına esprili yanıt vererek, 'Bir yangının külünü yeniden yakıp geçmeye gerek yok. Bu konu kapanmıştır. Onların öyle bir iddiası yok zaten. Onlar kendi kebaplarına Sivas kebabı diyorlar. Daha değişik bir şekilde kebap yapmışlar. Tokat kebabı zaten marka olmuş bir şey. Sivas'ın da güzel köftesi var. Bir diyeceğimiz yok' ifadelerini kullandı.

Festival kapsamında düzenlenen kültürel etkinliklerde ise Sivas Belediyesi Mehteran Bölüğü, Halk Oyunları, Hacivat-Karagöz oyunu, Türk sanat müziği konserinin yanı sıra Sivas Kına Geceleri mizanseni yapıldı. Etkinlikler hafta boyunca Yozgat ve Çorum illerinin katılımı ile devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki ilin paylaşamadığı kebap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN